Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

Dobrý den,

Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024?

Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až v lednu?

Jak se prokazuje, že mám stále nárok na slevu na manželku?

Předem děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Karel T., 24.02.2024 04:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.02.2024 10:07 napsal/a:

Dobrý den,

Je pravda, že od 1. 1. 2024 začal platit velký vládní konsolidační balíček, který přinesl opravdu velké množství změn. Několik změn se týká i daní a daňových slev.

Pro daňovou slevu na manželku, byly schváleny nové (podstatně přísnější) podmínky. To se vás ale letos zatím netýká.

Nové podmínky pro nárok na daňovou slevu na manželku, se reálně projeví až v roce 2025. U daňového přiznání v roce 2025 (kde se řeší příjmy za rok 2024), už budou platit nové podmínky.

Na slevu bude nárok, jenom pokud manželka pečuje o dítě do 3 roků (nemusí tedy být přímo na rodičovské dovolené a/nebo mít nárok na rodičovský příspěvek, podstatná bude péče o dítě do 3 roků).

daňovém přiznání v roce 2024 (příjmy za rok 2023), zatím platí ještě původní podmínky. Rozhoduje především to, že jste manželé, a dále výše příjmu – maximálně do 68 000 Kč za rok.

Pokud vaše manželka měla za celý rok 2023, příjmy do limitu 68 000 Kč, tak je na slevu stále nárok.

Mezi příjmy se nepočítá rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, různé další sociální dávky. Počítá se naopak příjem ze zaměstnání) nebo i z nějaké brigády, a některé další příjmy (podrobněji viz zde).

Aby bylo možné v daňovém přiznání uplatnit slevu za manželku, tak je nutné vyplnit příslušnou kolonku – viz strana 2, oddíl 5. Zadá se jméno a příjmení manželky + rodné číslo.

Kromě toho je nutné k daňovému přiznání přidat přílohu – čestné prohlášení, o tom že manželka nemá příjmy (resp. že má příjem do 68 000 Kč za rok 2023).  Čestné prohlášení vám manželka vyplní a podepíše.

Následně ho musíte přidat v papírové podobě (pokud podáváte DP klasicky), nebo si ho naskenujete/vyfotíte a nahrajete mezi přílohy v elektronické podobě (pokud podáváte DP přes internet).

Vzhledem k tomu, že manželka od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání, tak příští rok už zřejmě nebudete mít nárok na tuto slevu (předpokládám, že bude mít příjem v zaměstnání vyšší než 68 000 Kč za rok).

Pokud by náhodou měla za rok 2024 příjem do 68 000 Kč, tak by případně bylo možné uplatnit nárok na 1/12 z celkové roční slevy (pokud ještě v lednu 2024 pečovala o dítě do 3 roků).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Vyúčtování daní 2024 – sleva na dani za děti jenom za část roku?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu uplatnit slevu na dani za vyživované dítě za celý kalendářní rok, pokud jsem byla půl roku vedena na úřadu práce a půl roku již pracuji. Z úřadu práce byl nulový příjem a partner si dítě neuplatnil ve slevách. Nebo si mohu uplatnit daňové zvýhodnění na dítě […]

Zobrazit odpověď