Vyúčtování daní 2024 – sleva na dani za děti jenom za část roku?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu uplatnit slevu na dani za vyživované dítě za celý kalendářní rok, pokud jsem byla půl roku vedena na úřadu práce a půl roku již pracuji.

Z úřadu práce byl nulový příjem a partner si dítě neuplatnil ve slevách. Nebo si mohu uplatnit daňové zvýhodnění na dítě jen za tu dobu, co jsem odpracovala?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zdenka, 20.01.2024 18:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.02.2024 20:05 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové zvýhodnění na dítě, je v zaměstnání možné uplatnit měsíčně (započítá se při výpočtu výplaty, musíte mít podepsáno prohlášení poplatníka a nahlásit že máte dítě/děti).

Pak se vám každý měsíc může snížit daň, nebo může vznikat nárok i na daňový bonus. Při výpočtu výplaty si daňovou slevu uplatníte, jenom když jste zaměstnaná (na Úřadu práce nevzniká nárok na daňový bonus).

Na konci roku (resp. do 15 února), můžete v zaměstnání požádat o provedení ročního zúčtování.

V takovém případě, je pak možné uplatnit různé daňové slevy (které nebyly uplatňovány měsíčně) nebo i další odečty z daní. Je možné i dodatečně uplatnit například slevu za dítě, letos naposledy ještě i slevu za dítě ve školce, a další odpočty.

Zaměstnavatel za vás řeší daně, pokud nemáte kromě zaměstnání jiné příjmy, nebo pokud jsou tyto jiné příjmy do 20 000 Kč (příjem z podnikání, z nájmu, apod.). Jinak si musíte daňové přiznání podat sama.

V ročním zúčtování (nebo v daňovém přiznání) se vám daňová sleva za dítě započítá celá (za celý rok). To, že jste pracovala jenom půl roku, tedy nemusí hrát žádnou roli.

Roli to může hrát jen s ohledem na výši příjmu. Daňovou slevu na dítě, si můžete uplatnit v podstatě při jakémkoliv příjmu (byť při nízkém příjmu to nedává smysl).

Aby byl nárok na daňový bonus, tak je nutné mít za minulý rok příjem alespoň 103 800 Kč (platí pro rok 2023, v roce 2024 to bude minimálně 113 400 Kč).

Existují případy, kdy se daňová sleva za dítě, započítá jenom za část roku. To může být například situace po narození dítěte. Pak je na daňové zvýhodnění nárok až od dalšího měsíce po porodu, a za každý měsíc se započítá 1/12.

Další podobou situací může být, když dítě ukončí školu, nebo s vámi přestane sdílet společnou domácnost. V takových případech je také nárok na 1/12 z celkové roční daňové slevy za každý měsíc, kdy ještě byly splněny podmínky pro nárok na tuto slevu.

Pokud jste v minulém roce byla půl roku na Úřadu práce, a následně půl roku pracujete v zaměstnání, tak si u aktuálního zaměstnavatele požádejte o roční zúčtování.

Pokud jste to zatím neudělala, tak nezapomeňte mzdovou účetní upozornit, že máte děti. Bude po vás potřebovat potvrzení o studiu (nebo případně jiný doklad prokazující nezaopatřenost dítě nebo i rodný list). A může být potřeba i čestné prohlášení druhého rodiče, že si neuplatňuje tuto daňovou slevu.

Sleva za dítě se vám započítá celá. A v závislosti na tom, kolik je vaše mzda, vám může vyjít i nárok na daňový přeplatek a budou vám vracet peníze (ty se vrací během dubna společně s výplatou za březen).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání a přehled o příjmech OSVČ – nulový příjem z podnikání

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jestli musím podávat daňové přiznání na Finanční úřad a přehledy pro VZP + ČSSZ, když jsem měl za minulý rok nulové příjmy z podnikání. Z důvodů, které tady nechci rozvádět, jsem se minulý rok podnikání vůbec nevěnoval, a za celý rok jsem nefakturoval ani 1 Kč. Příjem z podnikání je tedy 0 […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď