Mateřská dovolená hned po ukončení studia

Dobrý den,

Měla bych dotaz. Plánujeme s přítelem miminko, letos v červnu končím střední školu a miminko, kdyby se zadařilo, by se tedy narodilo někdy v září/říjnu příštího roku. Mohla bych se zeptat jak je to s mateřskou? Kolik bychom dostávali peněz, když bych neměla odpracované 2 roky?

Přítel 5 let pracuje, z toho 3 roky ve stejné firmě a pobírá 23 000 čistého příjmu. Moc bych prosila o odpověď, alespoň zhruba odhad, kolik Kč by to tak mohlo být.

Mockrát děkuji za odpověď, přeji krásný den.

Dotaz poslal/a: Aneta Š., 05.12.2016 19:15

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.12.2016 19:08 napsal/a:
 

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě jsou zde tři různé dávky. Je to „mateřská“, resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství (PPM), porodné a rodičovský příspěvek.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Zde je podmínka, že byste měla mít v posledních dvou letech před jejím zahájením (zahájení PPM je 6 – 8 týdnů před porodem), účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Účast na nemocenském pojištění vzniká typicky, pokud jste zaměstnána (buď HPP nebo v některých případech i při práci na DPČ nebo DPP).

Pokud před porodem úspěšně dokončíte studium, pak se vám může do oněch 270 kalendářních dní započítat i doba studia:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též       

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Tedy první podmínku (270 kalendářních dní) byste splňovat mohla. Druhá podmínka je to, že v době zahájení PPM musíte být účastníkem nemocenského pojištění. Tedy zaměstnána. Pokud v době 6 – 8 týdnů před porodem nebudete mít zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění, nebo nebudete třeba v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak nárok na PPM nemáte.

Jinak se ale výše PPM odvíjí od příjmů z posledního zaměstnání. Konkrétní částku vám pochopitelně bez znalosti příjmu neřeknu.

Pokud nemáte nárok na PPM, pak od data narození dítěte máte nárok na rodičovský příspěvek. Ten je v celkové výši 220 000 Kč. Ta je pro všechny stejná. Vzhledem k příjmu otce dítěte byste si pak měla mít možnost zvolit si délku rodičovského příspěvku. Ta se odvíjí od výše měsíční platby – maximální možná měsíční částka je 11 500 Kč (v příštím roce to ale možná bude i víc, momentálně se řeší schvalování změn). Pak byste tuto částku dostával cca 19 měsíců. Nebo si můžete zvolit variantu na 3 roky, kdy to je cca 7600 měsíčně na cca 30 měsíců. Nebo i jinou.

Pokud byste neměla nárok na PPM, může o ni žádat případně otec dítěte. Ten na ni může mít nárok až od 7 týdne po porodu, po dobu 22 týdnů. Pokud je zaměstnaný, jak píšete a splňuje podmínku nejméně 270 kalendářních dní, pak může mít na PPM nárok i on. V praxi to pak ale znamená, že po dobu, kdy má nárok na PPM, nemůže vykonávat stejné zaměstnání a měl by tedy čerpat mateřskou dovolenou. Výše PPM se počítá z hrubé mzdy, takže ani v případě vašeho přítele vám neřeknu konkrétní částku, protože píšete jen o čisté mzdě, na internetu ale určitě najdete různé online kalkulačky pro výpočet výše PPM, kde si to můžete sama spočítat.

Ještě bylo zmíněno porodné. To je jednorázová dávky ve výši 13500 Kč při narození jednoho dítěte. U ní záleží na tom, jaké jsou příjmy v posledním kalendářním čtvrtletí před porodem. Pokud by se dítě narodilo v září 2017, pak bude záležet na tom, jaký je průměrný měsíční příjem (váš i vašeho přítele) v období duben – červen 2017, pokud se narodí v říjnu 2017, pak se posuzuje příjem za červenec – září 2017. Pokud by váš společný příjem byl nižší než 20817 Kč měsíčně, pak byste nárok měli. Pokud má ale váš přítel čistou měsíční mzdu oněch 23 tisíc korun, tak na tuto dávku zřejmě nárok mít nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,