Nárok na mateřskou dovolenou a nemocenskou

Dobrý den,

potřebuji zjistit, na co bych měla nárok, pokud budu těhotná.

Plánujme pořídit dceři sourozence a já od června 2016 pracuji na zkrácený úvazek 6h denně, smlouvu mám na dobu určitou, tudíž mi bude končit v červnu 2017.

Ráda bych v brzké době otěhotněla, ale nejsem si jistá, na co bych měla nárok, pokud bych od 6/2017 byla bez práce a termín porodu nastal např. 10/2017

Měla bych nárok na mateřskou dovolenou, a pokud by se vyskytly komplikace a já musela jít na nemocenskou, skončila by také dnem ukončení smlouvy na dobu určitou?

Velice Vám děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza, 07.12.2016 12:30

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.12.2016 17:01 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud pracujete na dobu určitou a pracovní neschopnost vznikne ještě v době trvání této smlouvy nebo nejpozději do 7 dní od skončení pracovního poměru, pak máte nárok na nemocenské dávky.

Resp. pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v době trvání pracovního poměru, pak máte nárok i na náhradu mzdy za 4 až 14 den pracovní neschopnosti a od 15 dne pak i na nemocenské dávky.

Pokud je pracovní neschopnost zahájena po skončení zaměstnání, ale do 7 dní od tohoto konce, pak za prvních 14 dní nedostáváte nic (pracovní poměr již skončil, na náhradu mzdy od zaměstnavatele tedy nárok nemáte), ale od 15 dne pracovní neschopnosti již opět máte nárok na nemocenské dávky.

To, že váš pracovní poměr zanikne v době pracovní neschopnosti, nemá na váš nárok na nemocenskou, žádný vliv.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitá pomoc v mateřství), tak zde bude záležet, jestli budete splňovat podmínky.  Zahájení PPM spadá do období 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Pokud by tento měl u vás být v 10/207, pak zahájení PPM by připadalo na cca na 8/2017.

Takže i kdyby váš pracovní poměr skončil již v 6/2017, pořád byste měla být v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání a současně by u vás měla být splněna i podmínka minimální „odpracované“ doby (účast na nemocenském pojištění) v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky. Nárok na PPM byste tedy podle všeho mít měla. Pokud by se ale vaše plánované těhotenství „opozdilo“ a termín porodu byl za více než 180 dní od konce pracovního poměru, pak by vám již nárok nevznikal.

Její výše by se pak odvíjela z příjmů z tohoto zaměstnání před tím, než u vás začne pracovní neschopnost. Nemocenské dávky při pracovní neschopnosti a jejich výše nemají na PPM žádný vliv.

Ještě pro upřesnění k vašemu poslednímu dotazu. Na „mateřskou dovolenou“ jako takovou máte nárok, jen pokud jste zaměstnaná. Mateřská dovolená je dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Když nejste zaměstnána, tak pochopitelně nemáte ani „dovolenou“.  Ve své odpovědi ale předpokládám, že máte na mysli PPM, tedy peněžitou pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená v období před a po porodu, na základě nemocenského pojištění zaměstnanců. PPM začínáte čerpat 6 – 8 týdnů před porodem, a trvá 28 týdnů (při narození jednoho dítěte). Po jejím skončení pak dostáváte rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,