Nárok na porodné – z čeho a jak se počítá?

Prosím o radu, jestli máme s přítelkyní nárok na porodné.

Termín porodu je v únoru 2018. Přítelkyně je nezaměstnaná od března 2017. Já od 1.7.2017 OSVČ, předtím 4 měsíce na ÚP a předtím OSVČ.

Chtěl bych se zeptat, jestli na porodné máme nárok, nebo případně z čeho a jak se počítá, jestli jsme nepřekročili limit měsíční mzdy.

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Lukáš Ž., 11.07.2017 16:59

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

Porodné je jednorázově vyplácená sociální dávka při narození prvního (13500 Kč) nebo druhého (10000 Kč) dítě. Na porodné vzniká nárok, pokud průměrný měsíční příjem „rodiny“ (zpravidla tedy otce + matky dítěte), nepřekročí 2,7 násobek životního minima.

Příjmy, které rozhodují o nároku na porodné, se posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se vaše dítě mělo narodit v únoru 2018, pak se bude posuzovat příjem za 4 čtvrtletí 2017. Tedy za měsíce říjen, listopad a prosinec 2017.

Je-li to vaše první dítě, pak by váš společný průměrný měsíční příjem za dané období neměl převýšit 20 817 Kč. To je platné nyní, v roce 2017. Pokud by třeba na začátku roku 2018 došlo k navýšení životního minima, pak by to mohla být jiná částka (zatím zvýšení životního minima nic nenasvědčuje, už se neměnilo několik roků, ale ne podzim jsou volby, a to se pak v oblasti sociálních dávek vždy nějak projevuje různými změnami z popudu staré/nové vlády).

U Vaší přítelkyně by se jako příjem pak mohla započítat případně podpora v nezaměstnanosti (pokud by ji v této době dostávala), nebo třeba „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství, pokud by na ni měla nárok a dostávala ji v té době), nebo případně jiné příjmy, pokud by nějaké měla.

U vás jako OSVČ je pak tak, že se vám buď může započítat skutečný příjem /na základě příslušných daňových přiznání apod. Nebo se vám jako příjem započítá nejméně jedna polovina průměrné mzdy v ČR (a to i kdyby byl skutečný příjem nižší). Aktuálně by to byla jedna polovina z 28 232 Kč.

Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 5:

(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a, jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo

b, jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

(5) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,