Nemocenská (chřipka), kdy může přijít kontrola?

Dobrý den

Už dlouho jsem nemarodil a tak jsem se chtěl optat.

Když budu chtít spát večer kolem 21 hodiny. Jakou mám jistotu, že mě zaměstnavatel či osoba svěřená nebude budit.

Nebo v kolik můžu jít spát, abych neměl obavy, že každou chvilku můžu očekávat, že zazvoní zvonek.

Dotaz poslal/a: Evžen, 01.02.2016 14:25

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.02.2016 16:06 napsal/a:
 

Dobrý den,

Možnost kontroly v době pracovní neschopnosti a to jak ze strany příslušného úřadu (viz paragraf 64) nebo ze strany zaměstnavatele (viz paragraf 65), je upravena příslušným zákonem – tj. zákon číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

§  64

(1) Pojištěnec, který je dočasně práce neschopný, je povinen

a) dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce,

b) umožnit příslušnému orgánu nemocenského pojištění a v rozsahu uvedeném v § 65 odst. 2 písm. c) též zaměstnavateli kontrolu dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce a poskytnout nezbytnou součinnost k provedení této kontroly, zejména označit potřebnými údaji místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné tuto kontrolu provést; při této kontrole je dočasně práce neschopný pojištěnec povinen prokázat svou totožnost a předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti,

§  65

(2) Zaměstnavatel je oprávněn

a) dát příslušnému orgánu nemocenského pojištění podnět ke kontrole důvodnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti a ke kontrole dodržování režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, jde-li o jeho zaměstnance,

b) požadovat písemně nebo v elektronické podobě od ošetřujícího lékaře informaci o místě pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a o rozsahu a době povolených vycházek,

c) provést kontrolu, zda zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů a od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)], též v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, dodržuje povinnosti stanovené v § 56 odst. 2 písm. b).

Dále platí, že časový rozsah kontroly není nijak omezen, Platí ale, že kontrolní činnost ze strany úřadů nebo zaměstnavatele by měla respektovat jednak nařízený léčebný režim (i s ohledem na povolené vycházky) a současně by měl být respektován noční klid.

Přesné časové vymezení doby nočního klidu nalezneme v § 34 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Podle tohoto ustanovení se noční dobou rozumí doba mezi 22.00 a 6.00 hodinou.

Tj. teoreticky je sice možné aby kontrola přišla v devět hodin, ale je to velmi „hypotetická“ situace. Prakticky totiž vykonávají kontrolní činnost buď pracovníci zaměstnavatele v rámci své běžné pracovní doby, nebo kontroloři z úřadu, kteří také mají „normální“ pracovní dobu.

Kontroly během pracovní neschopnosti jsou prováděny především z toho důvodu, aby osoba, která pobírá nemocenské dávky, nevykonávala klasické zaměstnání (tj. kontroly směřují především na dopolední / brzké odpolední hodiny).

To že jste nemocný a jdete si lehnout v devět hodin večer je myslím naprosto v pořádku.

 

Zařazeno v: , , , , , ,