Nárok na PPM – pracovní neschopnost před porodem

Dobrý den,

Zajímá mě peněžitá pomoc v mateřství.

Jak je to u ženy, která pracovala 2 roky v jednoho zaměstnavatele – do 31.12.2015,

A od 4. 1. 2016 nastoupila k novému zaměstnavateli, a koncem ledna zjistila, že je těhotná.

Asi nebude schopná dělat současnou práci, když bude PN nebo na ÚP bude poté moci brát PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: HANAR, 26.01.2016 21:55

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 11:46 napsal/a:
 

Dobrý den,

Základní dvě podmínky pro vznik nároku na PPM je především:

  • Je splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění, tedy že žadatelka o PPM má v posledních 2 letech před podáním žádosti má splněno nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění (typicky se jedná třeba o dobu strávenou v zaměstnaneckém poměru, u kterého vzniká povinnost odvádět nemocenské pojištění)
  • V době podání žádosti o PPM je žadatelka účastníkem nemocenské pojištění (je zaměstnaná) nebo je v tzv. ochranné lhůtě (180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Ve Vašem případě je několik možností:

Zaprvé – Vámi zmiňovaná žena může nastoupit do pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství). Pak ji zaměstnavatel nemůže propustit, má nárok na nemocenské dávky, a bude mít nárok i na PPM. Její výše se bude počítat z příjmů z posledního zaměstnání (výše nemocenské po dobu pracovní neschopnosti nemá na výši PPM vliv).

Zadruhé – Žena může požádat zaměstnavatele o přeřazení na jinou pozici z důvodu těhotenství. Zaměstnavatel by jí to měl umožnit (pokud takové pozice ve firmě existují). Pokud by jí přeřazením na jinou pozici klesl plat, může mít nárok na tzv. vyrovnávací příspěvek v těhotenství, kterým by jí ČSSZ dorovnával výši mzdy na původní hodnotu

Zatřetí – Žena může ukončit pracovní poměr a být v evidenci Úřadu práce. Pak by měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Co se týká PPM, tak zde by záleželo na konkrétních termínech. Po skončení posledního zaměstnání běží v případě těhotenství tzv. ochranná lhůta v délce 180 dní. Pokud by pak žádost o PPM byla podávána ještě v rámci této ochranné lhůty (i když by už žena byla nezaměstnaná a v evidenci ÚP), pak by nárok měla. Pokud by to bylo ale delší období mezi koncem zaměstnání a nástupem na mateřskou, pak by již nárok nevznikal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,