Pracovní úřad nebo neschopenka

Dobrý den,

začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe.

Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní úřad z důvodu vycházek.

Byl by tento krok možný? A ovlivnilo by to nějak budoucí příspěvky od státu, či mateřskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana B., 25.06.2017 06:16

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2017 12:57 napsal/a:
 

Dobrý den,

Rozdíl mezi tím, kdy jste nezaměstnaná, v pracovní neschopnosti, a dostáváte nemocenské dávky a mezi tím, když jste nezaměstnaná a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, není příliš velký. V obou případech dostáváte nějakou finanční dávku (její výše se liší v závislosti na výši vašeho příjmu). V obou případech za vás stát odvádí zdravotní pojištění. A oba případy by v zásadě neměli mít vliv na výši „mateřské“ (PPM, peněžité pomoci v mateřství).

Pokud splňujte podmínky pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti – tedy „odpracovaná doba“ (resp. doba důchodového pojištění), v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při ukončení pracovního poměru na dobu určitou je to pak první dva měsíce 65% z průměrného příjmu, následně 50% a případně pak 45% (ale to už asi dříve zahájíte čerpání PPM).

Jako nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce, ale máte také určité povinnosti (podobně, jako na nemocenské, kdy musíte dodržovat léčebný režim, nebo režim vycházek). Budete muset chodit na pravidelné schůzky na Úřadu práce, případně je vyžadována aktivní spolupráce při hledání nového místa. Což už ale u vás asi nebude tak „akutní“, vzhledem k pokročilejší fázi těhotenství.

Můžete si tedy sama spočítat, co je pro vás finančně výhodnější – zda pokračování pracovní neschopnosti až do doby před porodem, nebo ukončení neschopenky a pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Výše „mateřské“ pak není ovlivněna ani výší nemocenských dávek, ani výší podpory v nezaměstnanosti. PPM se v obou případech bude počítat na základě příjmu ze zaměstnání před začátkem neschopenky.

Po skončení zaměstnání (platí pro oba případy – tedy když budete dále na neschopence, nebo když půjdete na Úřad práce), budete v ochranné lhůtě, která je až 180 dní (za předpokladu že poslední zaměstnání trvalo alespoň 6 měsíců). Nárok na PPM byste mít měla. Tu pak budete v obou případech dostávat od začátku 6 – 8 týdne před porodem.

Nenapadá mě nic, v čem by se obě věci lišily – kromě vycházek/návštěv na ÚP a výše dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,