Ukončení pracovní smlouvy a dlouhodobá neschopenka

Dobrý den, měla bych dotaz.

Začala jsem pracovat 4. 3. 2016 na dobu určitou do 30. 6. 2017. V červenci 2016 jsem onemocněla, a jsem na neschopence do teď.

Z práce mi už poslali výpověď, protože mi končí k 30. 6. 2017, ale stále jsem na neschopence.

20. 6. 2017 jsem byla požádat o invalidní důchod, který se vyřizuje, jak to dopadne, netuším.

Na neschopence budu už rok, lékař mi řekl, že mi ji neprodlouží a bude mi ji ukončovat. Tedy budu muset jít na pracovní úřad. Můžete mi poradit, jestli dostanu vůbec z pracáku nějaké peníze?

děkuji moc

Dotaz poslal/a: Miluše M., 26.06.2017 18:27

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.06.2017 12:28 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti je opravdu maximální „délka neschopenky“ 380 dní (tedy o něco málo déle než jeden rok). Tato lhůta se počítá od zahájení pracovní neschopnosti. Je sice případně možné prodloužení podpůrčí doby o dalších 350 dní, ale pouze v případě, že by se dalo očekávat uzdravení v krátké době – což zřejmě není váš případ. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26 a 27:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

§ 27

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Pokud vám nyní – 30. 6. 2017 skončí pracovní poměr, tak to na vaši neschopenku nemá žádný bezprostřední dopad. I nadále můžete být v pracovní neschopnosti, a budete dostávat nemocenské dávky až do doby, než bude pracovní neschopnosti ukončena – zřejmě někdy v průběhu / na konci července.

Pak byste si již jako nezaměstnaná měla zajít na Úřad práce. Vzhledem k tomu, že vaše poslední zaměstnání trvalo déle než jeden rok, tak byste měla splňovat podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti (to, že jste většinu této doby, byla v pracovní neschopnosti, nevadí).

Vzhledem k tomu, že se jedná o ukončení pracovního poměru na dobu určitou uplynutím sjednané doby, tak by se ani neměla krátit výše podpory v nezaměstnanosti. Měla byste tedy mít nárok na 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a 45% po zbytek doba (jeden měsíc nebo déle – podle vašeho věku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,