Nástup na neschopenku ve výpovědní době – kdy skončí pracovní poměr?

Dobrý den, jsem ve výpovědní době, kterou jsem dostala od zaměstnavatele, z důvodu zrušení mého pracovního místa.

Poslední 4 dny před koncem výpovědní doby, jsem nastoupila na neschopenku. Chtěla bych se zeptat, zda zanikne můj pracovní poměr za 4 dny, v rámci ukončení výpovědní doby?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena L., 28.07.2023 9:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.07.2023 14:52 napsal/a:

Dobrý den,

Onemocnět můžete kdykoliv během zaměstnání, což platí i pro výpovědní dobu. Pokud začne neschopenka během výpovědí doby, pak to může vést i k jejímu prodloužení.

Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele, a pokud by vám neschopenka (pracovní neschopnost), měla skončit až po plánovaném termínu ukončení pracovního poměru, pak to může být důvodem k prodloužení výpovědní doby.

V takovém případě se výpovědní doba „přeruší“. A zbytek (u vás to mohou být zbývající 4 dny), by „doběhly“ až po skončení neschopenky.

Záleží to ale i na vás. Pokud byste zaměstnavateli sdělila, že na prodloužení výpovědní doby netrváte, pak by vám mohl pracovní poměr skončit v původně plánovaném termínu.

Viz zákoník práce, paragraf 53, odstavec 2:

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Poznámka: ochranná doba, o které s v citaci mluví, je definována v odstavci 1 – jedná se například o nařízenou karanténu nebo pracovní neschopnost – viz paragraf 53, odstavec 1, písmeno a)

Pokud byste netrvala na prodloužení výpovědní doby, pak by to pro vás ale znamenalo, že budete nějakou dobu bez nároku na nemocenské dávky.

Prvních 14 dní neschopenky, platí nemocenskou zaměstnavatel. Ten ale platí náhradu mzdy za nemoc, jen za neodpracované hodiny (zameškané hodiny z důvodu nemoci). Na náhradu mzdy, je také nárok jen v době, kdy jste zaměstnancem.

Tj. zaměstnavatel by vám platil náhradu mzdy, za neodpracované hodiny za 1 až 4 den neschopenky (jen do ukončení pracovního poměru).

Následně, od 5 do 14 dne neschopenky, by už nebyl nárok na náhradu mzdy. Měla byste nárok až na nemocenské dávky od 15 dne. Na nemocenské dávky od státu (od 15 dne), je nárok i po skončení zaměstnání.

Pokud ale zaměstnavateli explicitně nesdělíte, že nepožadujete prodloužení výpovědní doby, pak by k jejímu prodloužení mělo dojít „automaticky“.

Měla byste tedy nárok na standardní náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, i případně na nemocenské dávky (od 15 dne – pokud budete v pracovní neschopnosti delší dobu). A pracovní poměr by vám končil až 4 dny, po ukončení neschopenky.

Vše výše uvedené, platí jen pro případ, že výpověď dává zaměstnavatel. Při výpovědi ze strany zaměstnance, nebo při ukončení zaměstnání dohodou nebo při zrušení pracovního poměru ve zkušební době, to je jinak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď