Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti.

Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marie, 20.01.2024 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.01.2024 18:38 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (ve zkušební době), s vámi nesmí zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, během prvních 14 dní vaší neschopenky.

Pokud jste v pracovní neschopnosti, pak určitě nehrozí, že by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr hned v 1 den neschopenky.

Ve zkušební době, obvykle nedostáváte výpověď, ale pracovní poměr se ukončuje zrušením pracovního poměru ve zkušební době – viz paragraf 66, Zákoník práce:

§ 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Jste-li zatím v zaměstnání ve zkušební době, pak vám zaměstnavatel může ukončit zaměstnání, až po uplynutí prvních 14 dní neschopenky. Od 15 dne na neschopence, už může být zaměstnání ukončeno bez dalších omezení.

Prvních 14 dní vám nemocenskou platí zaměstnavatel. Jedná se o náhradu mzdy za nemoc. Máte nárok na 60% z průměrného výdělku.

Následně – i po skončení zaměstnání – máte nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok od 15 dne na neschopence. Nejprve je to 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (vypočítá se z hrubé mzdy). A pak je to případně i více (od 31 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%).

Na nemocenské dávky je nárok, i když vám zaměstnání skončilo – zde je podstatné pouze to, že pracovní neschopnost začala ještě během zaměstnání. Tj. i nadále byste mohla být na neschopence a dostávala byste nemocenskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď