Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou.

Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dagmar, 10.01.2024 12:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.01.2024 15:23 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální pojištění za vás platí zaměstnavatel během zaměstnání, nebo si jej v některých případech můžete/musíte platit sama (dobrovolné důchodové pojištění, nebo sociální pojištění pro OSVČ).

Stát, za vás sociální pojištění neplatí nikdy.

Jiné je to se zdravotním pojištěním. To za vás v některých případech platí stát.

Během pracovní neschopnosti, kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás platí zdravotní pojištění stát.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.), paragraf 7, písmeno i:

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;

A tato doba se současně započítá, jako náhradní doba důchodového pojištění (pro nárok na důchod).

Viz zákon o důchodovém pojištění (zákon číslo 155/1995 Sb.), paragraf 5, odstavec 2, písmeno f:

(2) Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále

f) osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala jejich účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, po dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti, kterou si nepřivodily úmyslně, pokud tato dočasná pracovní neschopnost vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu, po dobu karantény nařízené podle zvláštního právního předpisu v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu, po dobu trvání podpůrčí doby u ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného a u dávky otcovské poporodní péče a po dobu trvání podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství v období před porodem,

V době, kdy jste měla nárok na nemocenské dávky, za vás platil zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění za vás nikdo neplatil, ale doba v pracovní neschopnosti se vám započítává jako „odpracovaná“ doba (náhradní doba důchodového pojištění).

Pokud vám již uplynula podpůrčí doba nemocenské, a nedošlo k prodloužení nemocenské, pak vám může vznikat povinnost, abyste si sama platila zdravotní pojištění.

Záleží ale i na tom, jestli případně nespadáte do nějaké jiné kategorie, za kterou i nadále platí zdravotní pojištění stát.

Dále záleží i na tom, jestli se u vás jedná o pracovní neschopnost po skončení zaměstnání, nebo jestli jste i nadále zaměstnaná (pracovní poměr zatím neskončil).

Pokud jste i nadále v pracovním poměru, pak zdravotní pojištění neřešíte, to je věc zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď