Z čeho se bude počítat PPM na druhé dítě

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na PPM a z čeho se mi, když tak bude její výše počítat?

Pracovala jsem cca 3 roky u jednoho zaměstnavatele v roce 2014 jsem otěhotněla a porodila, nárok na PPM jsem samozřejmě měla, smlouva byla na dobu neurčitou.

Jelikož jsme se přestěhovali, musela jsem dát výpověď z původního zaměstnání, když mi končil rodičovský příspěvek ve věku 3 let prvního dítěte.

Nastoupila jsem, ale ihned do jiného zaměstnání (2017)na poloviční úvazek. Kde jsem po zkušební době zjistila, že jsem těhotná a nyní jsem na rizikovém těhotenství, pracovala jsem tedy cca 3,5 měsíce.

Pokud bude všechno v pořádku, měla bych porodit do 4 let věku prvního dítěte.

Mám nárok na PPM? Bude se mi počítat z obou zaměstnání nebo jen z toho posledního?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Žaneta Š., 20.03.2018 10:27

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.03.2018 19:10 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud jste nyní těhotná a současně zaměstnaná (byť jste v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství), pak byste podle všeho měla mít nárok na PPM i u druhého dítěte.

Mezi hlavní podmínky nároku na PPM patří jednak to, že splníte podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Což je nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se vám započítává jak doba, kdy jste byla v posledním zaměstnání (3,5 měsíce), tak i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti (současné rizikové těhotenství), pokud vám pracovní poměr neskončil. A také i doba, kdy jste byla doma s dítětem na mateřské nebo rodičovské dovolené, pokud během té doby trval pracovní poměr.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnaná (trvá vám účast na nemocenském pojištění), nebo že jste alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla.

U vás by tedy měly být splněny obě tyto podmínky a nárok na PPM byste mít měla.

Co se týká toho, z čeho by se vypočítával výše PPM, tak zde platí, že u nemocenských dávek (kam patří i peněžitá pomoc v mateřství, PPM) se vychází z příjmu z posledního zaměstnání. U vás by to tedy bylo ze zmíněného zaměstnání na poloviční úvazek.

Je zde sice možnost, aby se vycházelo z příjmů před první mateřskou (zvláště pokud je příjem po skončení rodičovské nižší). To se týká případů, kdy se druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního. Současně ale musíte pracovat stále pro stejného zaměstnavatele – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tím že nyní pracujete pro jiného zaměstnavatele (v jiném zaměstnání), tedy není možné vycházet z příjmů u jiného zaměstnavatele před první mateřskou. Výše PPM se vypočítá na základě příjmů za oněch 3,5 měsíce, kdy jste pracovala před začátkem pracovní neschopnosti. Bude se vycházet z hrubé mzdy. Nemocenské dávky, které máte nyní během PN již ale na výši PPM vliv nemají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,