Dotaz k výpočtu PPM při MD

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně výpočtu PPM. V současné chvíli jsem na RD, stále zaměstnaná (smlouva na dobu neurčitou), z této firmy mi šla PPM při MD a následně jsem přešla na RD.

V době RD (od června 2016) jsem si začala přivydělávat (20h/týdně) u jiného zaměstnavatele, kde mam klasickou smlouvu.

A teď jsem znovu těhotná. Má otázka zní: Z jakých příjmů, se mi bude počítat PPM? Musí z obou zaměstnáni?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora, 31.10.2016 20:13

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2016 02:00 napsal/a:
 

Dobrý den,

Při souběhu dvou zaměstnání platí v zásadě stejné podmínky, jako když máte pouze jedno zaměstnání. Tedy přesněji, pro účely posouzení nároku na PPM a její výše, se každé zaměstnání posuzuje samostatně.

Platí, že v každém pracovním poměru musí být splněny podmínky pro přiznání PPM samostatně, bez ohledu na druhý pracovní poměr.

V obou zaměstnáních tedy musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a také podmínku aktivní účasti na NP (nebo být v ochranné době).

Tedy u původního zaměstnání je to „jednoduché“. To stále trvá, a vy jen čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta se vám započítává do doby oněch 270 kalendářních dní, a jste i nadále účastníkem NP. Při nástupu na mateřskou s druhým dítětem tedy máte „automaticky“ nárok na PPM i na druhé dítě. Pokud budete zahajovat mateřskou dovolenou do 4 roků věku prvního dítěte, pak bude výše PPM stejná jako u prvního dítěte (odvíjí se od příjmů v zaměstnání před první mateřskou).

U toho druhé zaměstnání bude záležet na tom, jestli se jedná o typ pracovního poměru, který zakládá účast na nemocenském pojištění (u práce na DPP či DPČ jsou jistá omezení). A dále záleží na tom, jak dlouho tuto druhou práci vykonáváte, resp. budete vykonávat. Pokud i zde bude splněna podmínka účasti na NP v rozsahu 270 kalendářních dní a všechny další podmínky, pak byste mohla mít nárok na PPM vypočtenou i na základě tohoto druhého zaměstnání.

Tím pádem by pak výsledná výše PPM byla určena jako součet PPM z prvního zaměstnání + PPM stanovená na základě druhého zaměstnání. Pokud byste v druhém zaměstnání podmínky pro PPM nesplňovala, pak pořád máte nárok na PPM z prvního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,