Nemocenská a mateřská z HPP a DPP současně

Dobrý den,

jsem zaměstnána několik let za minimální mzdu, nyní jsem k tomu začala pracovat na dohodu o provedení práce se mzdou 18000 Kč.

Chci se zeptat, z čeho se vypočítává nemocenská a peněžitá pomoc v mateřství. Oba zaměstnavatelé platí zdravotní i sociální.

Vypočítává se nemocenská jen z HPP anebo se denní vyměřovací základ sčítá z obou prací?

A jak to je s PPM? 270 dní pojištění během dvou let splňuji pouze u HPP. Dohoda o provedení práce trvá krátce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina V., 01.06.2017 14:01

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.06.2017 18:03 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud pracujete formou práce na DPP (dohoda o provedení práce), pak u ní platí, že účast na nemocenském pojištění vzniká pouze v těch měsících, kdy je příjem vyšší než 10000 Kč. Vy se zmiňujete o částce 18000 Kč. Pokud ji dostáváte každý měsíc, pak jste v těchto měsících nemocensky pojištěna.

Co se týká nároku na nemocenské dávky (v době pracovní neschopnosti), pak zde platí, že při více zaměstnáních, může být nárok na nemocenské uplatněn v každém zaměstnání. Stejně tak je ale možné, být v jednom zaměstnání v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky, a při tom současně pokračovat ve výkonu druhého zaměstnání.

To by mohlo nastat např. v případě, že druhé zaměstnání můžete vykonávat z domu (při práci během pracovní neschopnosti musíte dodržovat vycházky), a že výkon tohoto druhého zaměstnání není v rozporu s léčebnými pokyny lékaře.

Pokud byste uplatňovala nárok na nemocenské dávky z obou zaměstnání tak to není tak, že by se denní vyměřovací základ sčítal. Pro každé z těchto dvou zaměstnání se vypočítá samostatně výše nemocenské a sečtou se až výsledné částky. Pokud by se sečetl už denní vyměřovací základ, pak by vyšel úplně jiný výsledek, který by pro vás navíc byl asi méně výhodný.

U PPM to máte při souběhu více zaměstnání trochu složitější. Platí zde to samé co u nemocenského. Můžete mít nárok na PPM z obou zaměstnání. V tom případě ale musí být v obou zaměstnáních splněny podmínky pro nárok na PPM. Jde především o tu minimální dobu účasti na nemocenském pojištění – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Takže pokud u práce na DPP, kterou vykonáváte krátce, nebude splněna podmínka 270 dní, pak nemůžete na základě této práce žádat o PPM a měla byste nárok jen na základě HPP.

Platí zde i to, že během čerpání PPM z jednoho zaměstnání, můžete vykonávat druhé zaměstnání (kde nemáte nárok na PPM). Během čerpání PPM navíc nejste limitovaná vycházkami nebo dodržováním léčebného režimu jako u nemocenské. Na druhou stranu, v době těsně před porodem a po porodu, se už moc pracovat nedá, takže podobnou možnost by využilo jen minimum žen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,