Ztráta zaměstnání během rodičovské dovolené

Dobry den,

rada bych se zeptala. Otěhotněla jsem a od listopadu 2013 jsem byla na neschopence (těhotenství nebylo ze začátku ok). V dubnu 2014 jsem porodila a od té doby jsem na rodičovské dovolené (mateřskou jsem pobírala).

Rodičovskou dovolenou mam do října 2016. Jenže od 1. 1. 2016 mi v práci neprodloužili smlouvu. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo, když bych otěhotněla teď nebo i do konce roku 2016.Narok na mateřskou už nejspíše nemam?

A když bych otěhotněla a rodičovská dovolená mi skončila tak se musím jít nahlásit na pracovní úřad nebo přinejhorším opět neschopenka (mela bych nárok na nějaké peníze)?

Rada bych pracovala, ale dítě mi na cele dny do školky ještě nevezmou.

Děkuji za odpověď a omlouvám se, že jsem se tak rozepsala (asi i hloupě se ptám, ale teď řešíme, co by bylo asi nejlepší) Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina P., 18.02.2016 23:06

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.02.2016 11:54 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud Vám během rodičovské dovolené nebyla prodloužena pracovní smlouva na dobu určitou, tak teď v tuto chvíli to pro vás nic neznamená. I nadále zůstáváte doma s dítětem a čerpáte rodičovský příspěvek.

Po jeho skončení byste měla jít na Úřad práce, kde byste měla mít i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že Vaše zaměstnání už skončilo, tak se výše podpory v nezaměstnanosti nebude počítat z platu před mateřskou, ale bude to vypočteno z průměrné mzdy v ČR:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Aktuálně byste tedy první dva měsíce brala něco kolem 3200 Kč.

Pokud v té době znovu otěhotníte tak opravdu nebudete mít nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, resp. mateřská). Na tu byste měla nárok jen pokud byste i po rodičovské pracovala. Pro nárok na PPM je nutné, abyste v době nástupu na MD byla stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Obdobné je to i s nemocenskou. Pokud otěhotníte, tak si sice můžete nechat od lékaře vystavit neschopenku, ale pokud v té době budete stále jen na úřadu práce, tak žádné peníze (kromě podpory v nezaměstnanosti) nedostanete. Ta neschopenka by byla právě jen pro úřad práce, aby vás třeba neposílal někam na pracovní pohovory.

Po narození druhého dítěte, pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek, který by byl na 4 roky, resp. vy byste si nemohla zvolit kratší variantu. Zvolit RP třeba jen na 3 roky by šlo jedině na základě příjmu manžela.

Tedy souhrnně, momentálně máte možnost ještě případně změnit délku RP, pokud nyní máte třeba na 3 roky, tak si to změnit na 4 letou variantu, budete mít sice méně peněz měsíčně, ale po delší dobu. Nebo pak po skončení RD jít na úřad práce a tam brát měsíců nízkou podporu.

Abyste měla nárok na mateřskou i u druhého dítěte, je nutné alespoň nějakou dobu po skončení rodičovské pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,