Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou.

Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kristýna, 05.08.2020 6:44

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.08.2020 13:53 napsal/a:
 

Dobrý den,

Rozhodujícím faktorem pro případný nárok na mateřskou (mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství) je to, zda jste nyní na rodičovské dovolené zaměstnaná.

Pokud vaše zaměstnání nebylo ukončeno, a vy nyní pouze čerpáte rodičovskou dovolenou, pak byste měla mít nárok jak na mateřskou dovolenou, tak i na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud by ale vaše zaměstnání už skončilo, a vy nyní během rodičovské byla nezaměstnaná, pak ano, na mateřkou byste nárok neměla. A musela byste jedině před další mateřskou nastoupit do nějakého zaměstnání a zde pracovat. Nebylo by to ale jen na 6 měsíců ale minimálně na 9 měsíců (270 dní), aby byla splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění.

Pokud jste ale i během rodičovské stále zaměstnána (váš pracovní poměr nebyl ukončen), pak máte nárok na mateřskou dovolenou i peněžitou pomoc v mateřství.

Na mateřskou dovolenou máte nárok bez dalších speciálních podmínek. Pokud jste zaměstnaná, pak pouze zaměstnavateli nahlásíte začátek mateřské dovolené. Není zde žádná podmínka nějaké minimální doby v zaměstnání.

Viz paragraf 195, zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 195 Mateřská dovolená

 (1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů. 

(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

… a tak dále, není zde žádná podmínka nějaké minimální doby v zaměstnání

Něco jiného je peněžitá pomoc v mateřství. Na tu je nárok, jen pokud v posledních dvou letech máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 dní.

Započítává se tam celá doba od začátku zaměstnání do jeho ukončení. Tedy i doba kdy jste na neschopence (třeba kvůli rizikovému těhotenství), když jste na mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené.

Pokud jste stále zaměstnaná a druhé dítě se vám narodí ještě v průběhu rodičovské dovolené, pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství vypočítanou stejně jako u prvního dítěte – viz paragraf 19, zákon o nemocenské pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,