Kdy mám nárok na vyplacení mateřské dovolené

Dobrý den,

jsem po rodičovské dovolené (malý měl 3roky). Měla jsem práci, ale na konci zkušební doby jsme podepsali dohodu o ukončení.

Teď jsem na čerstvě na ÚP. Hledám si nové místo, ale moc se mi nedaří kvůli omezené pracovní době.

Chtěli bychom ještě jedno dítě. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplacení mateřské dovolené, když bych zůstala na ÚP?

Nebo bych musela nastoupit zrovna na rodičovskou dovolenou a být na ni automaticky 4 roky?

U prvního dítěte jsem byla zaměstnaná, tak jsem to nemusela řešit.

Popřípadě stačilo by když by jsem byla zaměstnaná jen na poloviční úvazek? Moc děkuji za odpověď.

Hezký den

Dotaz poslal/a: Mirjana Š., 14.06.2017 10:24

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:36 napsal/a:
 

Dobrý den,

Mateřská dovolená se nikdy „nevyplácí“. Mateřská dovolená je pracovní volno poskytované zaměstnavatelem (na základě zákoníku práce) matce nebo otci dítěte v souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péči o dítě. Mateřská dovolená je opravdu pouze a jenom dovolená. Mateřská dovolená neznamená žádný peněžní příjem.

Něco jiného je pak peněžitá pomoc v mateřství, což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Ta se zpravidla vyplácí v době, kdy zaměstnanci čerpají mateřskou dovolenou, proto vám to může splývat. Jedná se ale o dvě různé věci.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte při splnění podmínek. Sem patří to, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (resp. přesněji účastníkem nemocenského pojištění). Nebo, že jste v ochranné lhůtě, která může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištění činnosti). Dále pak v době zahájení PPM musíte splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky.

Pokud budete v době případného zahájení PPM (6- 8 týdnů před porodem) nezaměstnaná, pak byste na PPM měla nárok, jen pokud byste byla ještě v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta může být až 180 dní. Ale to jen za předpokladu že poslední zaměstnání trvalo nejméně 180 dní. Pokud bylo kratší, jako u vás, pak délka ochranné doby odpovídá délce zaměstnání – u vás tedy zřejmě cca 90 dní (píšete, že jste ukončila pracovní poměr na konci zkušební doby, tedy předpokládám, že to byly  +/- 3 měsíce). Tato ochranná doba by ale současně platila jen v případě, že byste v době ukončení pracovního poměru již byla těhotná.

Pokud nyní nejste těhotná a jste nezaměstnaná, pak jediná možnost jak mít nárok na PPM, je, abyste v době před porodem ještě někde pracovala.

Nevím také, jak jste to měla po dobu předchozí rodičovské se zaměstnáním. Pokud vám během předchozí rodičovské trval pracovní poměr, pak se vám do zmíněných 270 dní započítává i doba na rodičovské. Pokud jste ale byla nezaměstnaná již v době, kdy jste byla doma s dítětem a pobírala rodičovský příspěvek, pak se vám to nezapočítává. Do doby účasti na nemocenském pojištění by se vám aktuálně započítávalo pouze oněch 90 dní v posledním zaměstnání. Pro případný nárok na PPM byste tedy musela pracovat ještě minimálně 180 dní.

Jestli budete pracovat na plný, nebo zkrácený úvazek, je z hlediska splnění minimální doby nemocenského pojištění, úplně jedno. Pozor jen, že při práci na DPP vzniká účast na nemocenském pojištění, jen pokud je v daném měsíci příjem vyšší než 10000 Kč, a u DPČ, pokud je sjednán příjem vyšší než 2500 Kč. Pokud byste pracovala na částečný úvazek, a měla tím pádem nižší příjem tak se to pak odráží ve výši výsledné PPM.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Ještě letos platí, že byste v takovém případ dostávala rodičovskou na 4 roky (resp. za předpokladu že by nebyl doložen příjem otce dítěte). Od 1. 1. 2018 se ale trochu změní pravidla, takže i jako nezaměstnaná pak budete moci mít rodičovský příspěvek až do výše 7600 Kč měsíčně, tedy na necelé tři roky (vycházelo by ti na cca 29 měsíců).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,