Končící smlouva v pracovní neschopnosti při těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.

Dne 31. 1. 2017 mi končí pracovní smlouva, ale jsem těhotná a dne 1. 12. 2016 jsem nastoupila na neschopenku.

Musím se tedy po ukončení smlouvy hlásit na PÚ?

A kdo mi v případně bude hradit mateřskou? V zaměstnání jsem pracovala něco přes rok.

Moc děkuji za odpověď, jsem z toho nervózní.

Dotaz poslal/a: Věra P., 18.12.2016 03:56

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.12.2016 17:47 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě, že skončí pracovní poměr během vaší neschopenky, tak se tím pro vás v zásadě nic moc nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky. Tedy pochopitelně za předpokladu, že váš zdravotní stav i nadále vyžaduje pracovní neschopnost. Na tom se ukončením zaměstnání nic nemění.

Nemá ani smysl chodit na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou ani zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Stejně tak v době, kdy dostáváte nemocenské dávky, vám nevzniká nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Na ÚP tedy půjdete až ve chvíli, kdy vám skončí pracovní neschopnost. Pak byste tam měla nejpozději do 3 pracovních dní zajít.

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ – tady předpokládám, že máte na mysli peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Zde bude záležet na tom, kdy přesně budete mít termín porodu, resp. kdy by docházelo k zahájení čerpání PPM (6 – 8 týdnů před porodem). Na mateřskou budete mít nárok pouze v případě, že by zahájení spadalo do ochranné lhůty 180 dní od ukončení posledního zaměstnání (tedy zde vycházím z předpokladu, že až do porodu byste již neměla další zaměstnání a byla v pracovní neschopnosti nebo eventuálně nezaměstnaná na ÚP).

Pokud tedy ve vašem případě termín zahájení PPM spadá do 31. 7. 2017, pak byste na tuto dávku mít měla. Budete si ji pak vyřizovat na ČSSZ (resp. na místně příslušné OSSZ – okresní správa sociálního zabezpečení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,