Mateřská po úspěšném skončení studia

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem v červnu úspěšně ukončila studium, a od té doby, co nejsem studentem, jsem na pracovním úřadu (od září) jelikož mě kvůli těhotenství nepřijali do práce.

Termín porodu, mám začátek ledna. Někde jsem četla, že bych nárok mít měla, jelikož úspěšně ukončené studium se počítá jako soustavná příprava na zaměstnání a ochranná.

Lhůta je 180 dní od ukončení studia do 6 týdnů před termínem porodu, což by mi vyšlo.

Jak to tedy prosím je?? Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikol, 21.11.2016 20:01

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2016 19:29 napsal/a:
 

Dobrý den,

Velmi stručná odpověď na Váš dotaz, by zněla: „bohužel je mi líto, ale na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok mít nebudete“. Tady je pak vysvětlení:

Ano máte pravdu, že při úspěšném ukončení studia, vám může být část doby studia zahrnuta do lhůty minimální účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je vyžadováno, aby před nástupem na PPM byla splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Nemocenské pojištění zpravidla platí zaměstnavatelé nebo si jej OSVČ mohou hradit sami. Za studenty nebo nezaměstnané, nemocenské pojištění neplatí nikdo. Pro studenty, kteří úspěšně dokončí studium, sice platí jedna výjimka – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též          

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Tím je ale splněna pouze jedna ze dvou podstatných podmínek pro nárok na PPM. Tou druhou, a neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době nástupu na PPM jste stále zaměstnána (resp. tedy účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

O ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti (typicky ze zaměstnání). Doba studia není dobou, kdy byste byla nemocensky pojištěna. Zákon sice připouští výjimku, že se vám studium může započíst do oněch 270 dní, ale to nezaznamená, že by ze studia vyplývala ochranná lhůta. Viz paragraf 15:

(3) Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti.

Takže tedy: Doba studia není pojištěná činnost. Ze studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy neplyne žádná ochranná lhůta.

Takže, když jste nyní nezaměstnaná, a po skončení studia, jste nevykonávala nějaké zaměstnání (pojištěnou činnost), ze které by vám plynula ochranná lhůta, tak na PPM mít nárok nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,