PPM na druhé dítě – neplacené volno v zaměstnání?

Dobrý den,

jsem na rodičovské s dcerkou, kterou jsem si zvolila do jejich 3 let (nyní je jí rok a půl). Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a druhé dítě plánujeme, až dcerce budou 3-4 roky.

Chci se zeptat, do kdy je nutné porodit druhé dítě, abych stále měla nárok na PPM.

Zda je to do dceřiných 3 let. Nebo zda můžu rodičovský příspěvek pobírat do dceřiných 3 let a pak v práci zažádat o dovolenou do 4 let (a být doma bez RP) a porodit třeba až dceři budou 4 roky.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karolína D., 22.03.2018 21:56

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.03.2018 16:54 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud jste nyní na rodičovské dovolené, kterou máte v zaměstnání dohodnutou do 3 roků dítěte, pak byste se po skončení rodičovské měla vrátit do zaměstnání. Na delší rodičovskou dovolenou už není žádný zákonný nárok.

Máte možnost zaměstnavatele požádat o neplacené volno, zde je to již ale čistě na rozhodnutí zaměstnavatele, jestli vám neplacené volno poskytne, nebo ne. Není žádný zákon, na základě kterého byste neplacené volno po skončení rodičovské mohla vyžadovat.

Abyste měla nárok na PPM i na druhé dítě, tak zde bude rozhodovat, zda budou splněny příslušné podmínky. První podmínka je ta, abyste v době zahájení PPM na druhé dítě (v době 6 – 8 týdnů před porodem) měla účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní. Do těchto 270 dní se vám započítává celá doba, kdy jste byla zaměstnána. Tedy i doba kdy jste byla doma na mateřské nebo rodičovské dovolené.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, byste měla být stále zaměstnána (měl by trvat váš pracovní poměr). Nebo byste měla být alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste se tedy se zaměstnavatelem nedohodla na neplaceném volnu a pracovní poměr by byl ukončen, k zahájení PPM na druhé dítě by muselo dojít do 180 dní od skončení pracovního poměru. Jinak byste jako nezaměstnaná nárok na PPM neměla.

Věk prvního dítěte a PPM na druhé dítě spolu souvisí jen částečně. Pokud pracujete stále pro stejného zaměstnavatele (u kterého jste byla zaměstnána před první mateřskou dovolenou), pak je to tak, že výše PPM na druhé dítě (pokud se toto druhé dítě narodí do 4 roků prvního), se může počítat na základě příjmu z doby před první mateřskou.

Resp. v tomto případě by se spočítala PPM na základě příjmů za posledních 12 měsíců. Pokud by takto spočítaná PPM byla nižší než ta, na kterou jste měla nárok u prvního dítěte, měla byste nárok na tu vyšší.

Viz. Zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,