Přechod z rodičáku na mateřskou v roce 2017 s pracovní smlouvou na dobu určitou

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz. Byla jsem na rodičovském příspěvku na 3 roky. Ten jsem pobírala do července 2017.

Ale momentálně čekáme druhé miminko a termín porodu 28. 2. 2017. Nástup na mateřskou mám na 17. 1. 2017. Jenže měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou a tu mi samozřejmě na mateřské neprodloužili. Končila mi 31. 12. 2014.

Budu mít nárok na novou mateřskou? Asi pravděpodobně ne.

A ještě jeden dotaz… Doslechla jsem se o možnosti zažádat mateřskou na otce dítěte. Ten celou dobu pracuje, je možné zařídit mateřskou na něj? Nebo je to nesmysl?

Mockrát děkuji za Váš čas a odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Š., 22.12.2016 20:54

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 14:48 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak vám v červenci skončil rodičovský příspěvek, a od té doby jste „nezaměstnaná“? Pokud ano, a je celkem jedno, jestli jste vedená v evidenci Úřadu práce, nebo „jenom“ doma s dítětem, na „mateřskou“ nárok mít určitě nebudete.

Pokud vaše poslední zaměstnání skončilo již na konci roku 2014, a od té doby jste nepracovala (v zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění), pak nesplňujete základní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na „mateřskou“ tedy určitě nárok nemáte.

Co se týká druhého dotazu, tak na PPM může mít nárok i otec dítěte. Pokud je zaměstnaný (a tedy účastníkem nemocenského pojištění), a splňuje základní podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky), pak si o PPM může požádat on.

Otec dítěte má nárok na PPM až po narození dítěte (žena může mít nárok již 6 – 8 týdnů před porodem). Otec dítěte si o PPM může žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (tedy na začátku 7 týdne). Otec dítěte pak má také nárok na PPM v délce 22 týdnů (žena má 28 týdnů při narození jednoho dítěte).

V takovém případě je potřeba, aby s vámi uzavřel písemnou dohodou o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak vyřídí mateřskou dovolenou u svého zaměstnavatele, a také podá žádost o PPM. Platí zde ale omezení, že v době, kdy bude dostávat PPM tak nesmí vykonávat stejné zaměstnání (pojištěnou činnost), na základě které mu bude vyplácena PPM – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.) – paragraf 16:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

V praxi to tedy znamená, že otec dítěte buď musí být doma s vámi a dítětem. Nebo případně může pracovat – ale na jinou pracovní smlouvu (třeba na DPP nebo DPČ, která je současně na jinou činnost), nebo u jiného zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,