Přivýdělek u neschopenky

Dobrý den, prosím o radu.

Mám živnostenský list v oboru fotografování, mám to jako vedlejší příjem k zaměstnání. Nevím a spíše mám strach v této činnosti pokračovat. Nastoupila jsem 12.12 na neschopenku.

Jsem těhotná a vzhledem k tomu že moje hlavní pracovní činnost je náročná musela jsem nastoupit na neschopenku.

Jde mi o to, jak budu podávat daňové přiznání atd. Zálohy za mě platí zaměstnavatel, ale kdo je platí, když pak dostávám nemocenskou ze sociálky?

Mám strach, abych nepřišla o dávky, vyplacení mateřské. Chtěla jsem se ještě zeptat, kdo mi odpoví na všechny tyto otázky. Kdybych se nezeptala vaší poradny?

U nás na úřadě mi přijde, že nikdo neví pořádně nic :)

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarka S., 28.12.2016 12:54

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 11:44 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro možnost vykonávat nějakou pracovní činnost/podnikat jako OSVČ během pracovní neschopnosti jsou určitá omezení. Tak především nemůžete vykonávat pracovní činnost, na základě které jste nemocensky pojištěna, a na základě které jsou vám tedy vypláceny nemocenské dávky. Tedy nemůžete chodit do zaměstnání.

Na druhou stranu máte množnost vykonávat nějakou jinou pracovní činnost (třeba formou práce na DPP nebo DPČ pro jiného zaměstnavatele, nebo zmíněné podnikání jako OSVČ). V takovém případě ale vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem pracovní neschopnosti.

To znamená, že musíte dodržovat třeba termíny a rozsah vycházek. Nebo i další pokyny ošetřujícího lékaře.

Pokud jste v pracovní neschopnosti z toho důvodu, že nesmíte vykonávat nějaké namáhavé činnosti, a přitom by váš přivýdělek během pracovní neschopnosti byl spojen právě s výkonem nějaké podobné namáhavé činnosti, pak by to mohlo být bráno jako porušení léčebného režimu. Což ale asi není případ fotografování.

Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, pak zálohy na sociální/zdravotní neplatíte pouze v prvním roce podnikání, v dalších letech je už placení záloh na sociální/zdravotní pojištění navázáno na příjmy ze SVČ v předchozím roce.

Pokud jste pak celý měsíc v pracovní neschopnosti, nebo následně na mateřské dovolené (čerpáte PPM), pak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Co se týká sociálního pojištění, tak to placeno není – tato doba se zahrnuje do tzv. „vyloučené doby“.

Co se týká daňového přiznání a případného placení daní – na to nemocenská či mateřská nemá žádný dopad. Standardně podáváte v příslušném termínu daňové přiznání a platíte daně (pokud vám vzniká nějaká daňová povinnost). Jako OSVČ si zřejmě podáváte daňové přiznání sama (alespoň tedy pokud vím, tak pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, tak za vás zaměstnavatel zpravidla již nepodává daňové přiznání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,