Zjistila jsem, že jsem těhotná ve výpovědní době

Dobrý den,

prosím Vás o radu, jak mám postupovat, když jsem ve výpovědní době (poslední měsíc), a zjistila jsem, že jsem těhotná.

Pak mám nastoupit do nového zaměstnání (na stejnou pracovní pozici), a je mi jasné, že mě, jako těhotnou, nepřijmou.

Pracuji 5 let jako pečovatelka u seniorů, velmi fyzicky náročná práce a tudíž mi doktor nedovolí, abych v práci pokračovala.

Je nějaká šance se dohodnout se zaměstnavatelem a výpověď odvolat? Nechci být hned od začátku těhotenství na nemocenské.

Děkuji Vám za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzka, 19.12.2016 14:55

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.12.2016 16:52 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obávám se, že v tomto případě to bude záležet jen na dobré vůli vašeho zaměstnavatele. Můžete se s ním zkusit domluvit, jestli bude souhlasit se stažením výpovědi. Nebo případně se s ním můžete zkusit domluvit na tom, že necháte „doběhnout“ výpovědní lhůtu a následně uzavřete novou smlouvu, třeba už jen na dobu určitou (do porodu). Ale je to na rozhodnutí zaměstnavatele, nic ho do podobné dohody „nenutní“

Jiná situace by byla, pokud by vám výpověď dal on. Těhotenství je určitá „ochrana“ podobně třeba jako pracovní neschopnost. Platí obecný zákaz výpovědi během těhotenství, takže pokud byste zaměstnavateli oznámil, že jste těhotná, pak byste na tom byla lépe. Pokud jste ale výpověď podala vy, pak toto neplatí.

Každopádně, pokud by ale váš pracovní poměr skončil na konci výpovědní lhůty a vy pak nenastoupila do nového zaměstnání, pak vám ještě běží tzv. ochranná lhůta, která je 180 dní. Pokud by u vás došlo k zahájení PPM (mateřské) ještě v této době, pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. PPM se zahajuje v době 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Záleží tedy na tom, v jakém týdnu těhotenství nyní aktuálně jste.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak pak máte určitě nárok na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Na ten byste měla nárok, i pokud byste byla před porodem nezaměstnaná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,