PPM na druhé dítě a vedlejší činnost OSVČ

Dobrý den,

momentálně jsem na mateřské dovolené a pobírám PPM do ledna 2017, kdy po vyčerpání zbývající dovolené, nastoupím na rodičovskou dovolenou.

Jelikož jsem v zaměstnání (které pořád trvá na dobu neurčitou), měla relativně vysoký plat, je má PPM vysoká.

Od ledna/února bych chtěla začít pracovat na základě živnosti, jako vedlejší činnost. Pokud z vedlejší činnosti nedosáhnu rozhodné částky, neplatím sociální pojištění, tedy další PPM u 2.ditete se vypočte ze zaměstnání ve stejné výši, jako u 1 dítěte.

Co se ale stane, pokud rozhodnou částku dosáhnu, a budu se muset přihlásit a platit SP? Nerada bych přišla o možnost čerpání PPM v původní výši.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zuzana Z., 16.11.2016 15:42

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2016 07:08 napsal/a:
 

Dobrý den,

To, jestli jako OSVČ (ať už na hlavní nebo vedlejší činnost), platíte sociální pojištění je pro uplatnění nároku na PPM zcela irelevantní. PPM (tedy peněžitá pomoc v mateřství) a sociální pojištění, spolu nijak nesouvisí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být placeno nemocenské pojištění. U zaměstnanců odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. OSVČ si případně musí platit nemocenské pojištění sami. Platba nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolná (na rozdíl od placení sociálního a zdravotního pojištění, které je povinné dle příslušných zákonů).

Dalším aspektem je pak to, že z pohledu uplatnění nároku na PPM při druhém dítěti, to bude stejné, jako byste vykonávala dvě zaměstnání. V takovém případě se pak nárok na PPM posuzuje samostatně.

Pokud byste tedy v době, kdy budete žádat o PPM na druhé dítě, byla stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, a současně vykonávala jako vedlejší činnost podnikání, kde byste si jako OSVČ platila i dobrovolné nemocenské pojištění, pak se bude nárok na PPM posuzovat samostatně jak pro zaměstnání, tak pro podnikání.

V obou případech byste pak musela splňovat podmínky (minimální doba účasti na nemocenském pojištění atd.).

Takže tedy – na PPM vyplívající ze zaměstnání, zahájením podnikání jako vedlejší činnost, nijak neztrácíte nárok. Pokud budete zahajovat PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního, a stále budete zaměstnána (byť klidně v té době ještě na rodičovské dovolené) u stejného zaměstnavatele – pak máte „automaticky“ nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud byste pak jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění po dostatečně dlouhou dobu, pak si navíc ještě můžete podat žádost o PPM i na základě této druhé pojištěné činnosti. Pokud by byly splněny podmínky, tak by se spočítala PPM i z podnikání, a výsledná PPM by odpovídal součtu PPM určené ze zaměstnání a z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,