Nárok na mateřskou dovolenou po skončení rodičovské

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou ohledně nároku na mateřskou dovolenou.

Na konci února 2017 bude mít dcera 3 roky a já bych měla nastoupit do zaměstnání. Nyní jsem otěhotněla a termín porodu mám v květnu 2017, tudíž do února nestihnu porodit. Jak mám dále postupovat?

Prodloužit si nynější rodičovskou dovolenou? Bude mi zaměstnavatel i tak povinen držet místo? Mám strach, že když v únoru nenastoupím, že se mnou rozváže pracovní poměr a já pak nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou. Smlouvu mám na dobu neurčitou.

Nebo mám jít po skončení RD (v únoru) na pracovní neschopenku?

Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji hezké slunečné dny.

Dotaz poslal/a: Hana P., 09.12.2016 13:44

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:29 napsal/a:
 

Dobrý den,

Prodloužení rodičovské dovolené v zásadě není možné, ta je dle zákona do 3 let dítěte. Můžete se ale se zaměstnavatelem domluvit na to, že by vám poskytl neplacené volno. To je ale již pouze na jeho rozhodnutí.

Také, již pro vás nebude platit ochrana ve smyslu, že by vám zaměstnavatel musel „držet“ místo. Na druhou stranu, pokud zaměstnavateli oznámíte, že jste těhotná tak vás pak nemůže „jednoduše“ propustit – viz paragraf 53, zákoník práce

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Zaměstnavatel vám sice nemusí poskytnout neplacené volno až do dalšího porodu, ale současně vás ani nebude moci propustit. Může vám sice nabízet nějakou dohodu o ukončení pracovního poměru, ale ta by pro vás zřejmě nebyla nijak výhodná.

Pokud by vám neposkytl neplacené volno, pak se můžete jedině „domluvit“ se svou lékařkou/lékařem a být až do porodu v pracovní neschopnosti třeba na nějakém „rizikovém“ těhotenství.

Pokud byste přistoupila na nějakou dohodu se zaměstnavatelem a ukončila pracovní poměr, tak o PPM zřejmě nepřijdete. Pro tu platí ochranná lhůta až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste pracovní poměr ukončovala v únoru, tak na PPM vám bude nárok vznikat už někdy v dubnu (je to 6 – 8 týdnů před porodem, záleží tedy na tom, kdy přesně máte očekávaný datum porodu), a to je ještě v ochranné době konce zaměstnání.

Trochu jiné by to bylo s rodičovskou. Tam máte možnost volby výše RP pokud je u vás možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Možnost volby RP by ale byla případně na základě příjmu vašeho muže. Stačí, když je možné vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho u rodičů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,