Krátkodobá brigáda během pracovní neschopnosti

Dobrý den, 11. 2. 2016 mi skončila tříletá rodičovská dovolená.

Předtím jsem pracovala pět let pro jeden obchodní řetězec jako prodavačka oblečení. Během rodičovské dovolené jsem měla dvě až tři brigády.

Před nástupem do zaměstnání jsem zjistila, že čekám druhé dítě, a proto jsem od 12. 2. 2016 v pracovní neschopnosti.

Můj dotaz se týká toho, že v době vycházek docházím 1-2 týdně na brigádu, max. na tři hodiny jako pomocná síla (mytí nádobí atd.), nic náročného, do jedné menší prodejny uzenin. Mohu tak přijít o peníze z nemocenské?

Děkuji za odpověď na můj dotaz

Dotaz poslal/a: Jana K., 01.03.2016 18:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost pracovat (nebo obecně mít nějaký příjem), není během pracovní neschopnosti nijak zásadně omezena. Tedy ano, je možné pracovat, jak popisujete.

Jsou zde dvě omezení. Tím nejdůležitějším je to, že musíte dodržovat jednak povolený režim vycházek (při jeho nedodržení opravdu hrozí ztráta nemocenských dávek). Neméně důležité je i dodržování léčebného režimu. Například pokud Vám ošetřující lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, a vy byste toto v rámci své brigády nedodržela, pak je to opět porušení léčebného režimu.

Druhým omezením je pak to, že v době pracovní neschopnosti nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, na jejímž základě jsou vypláceny nemocenské dávky.

Můžete ale vykonávat jinou pracovní činnost (zpravidla se řeší uzavřením DPP či DPČ na jinou pracovní činnost) pro stejného zaměstnavatele, nebo pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Vámi zmíněná krátkodobá brigáda, při které dodržíte rozsah povolených vycházek, a současně budete respektovat pokyny Vašeho lékaře, je myslím zcela v pořádku, a neměly by vám hrozit žádné sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď