Krátkodobá brigáda během pracovní neschopnosti

Dobrý den, 11. 2. 2016 mi skončila tříletá rodičovská dovolená.

Předtím jsem pracovala pět let pro jeden obchodní řetězec jako prodavačka oblečení. Během rodičovské dovolené jsem měla dvě až tři brigády.

Před nástupem do zaměstnání jsem zjistila, že čekám druhé dítě, a proto jsem od 12. 2. 2016 v pracovní neschopnosti.

Můj dotaz se týká toho, že v době vycházek docházím 1-2 týdně na brigádu, max. na tři hodiny jako pomocná síla (mytí nádobí atd.), nic náročného, do jedné menší prodejny uzenin. Mohu tak přijít o peníze z nemocenské?

Děkuji za odpověď na můj dotaz

Dotaz poslal/a: Jana K., 01.03.2016 18:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost pracovat (nebo obecně mít nějaký příjem), není během pracovní neschopnosti nijak zásadně omezena. Tedy ano, je možné pracovat, jak popisujete.

Jsou zde dvě omezení. Tím nejdůležitějším je to, že musíte dodržovat jednak povolený režim vycházek (při jeho nedodržení opravdu hrozí ztráta nemocenských dávek). Neméně důležité je i dodržování léčebného režimu. Například pokud Vám ošetřující lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, a vy byste toto v rámci své brigády nedodržela, pak je to opět porušení léčebného režimu.

Druhým omezením je pak to, že v době pracovní neschopnosti nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, na jejímž základě jsou vypláceny nemocenské dávky.

Můžete ale vykonávat jinou pracovní činnost (zpravidla se řeší uzavřením DPP či DPČ na jinou pracovní činnost) pro stejného zaměstnavatele, nebo pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Vámi zmíněná krátkodobá brigáda, při které dodržíte rozsah povolených vycházek, a současně budete respektovat pokyny Vašeho lékaře, je myslím zcela v pořádku, a neměly by vám hrozit žádné sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď