Krátkodobá brigáda během pracovní neschopnosti

Dobrý den, 11. 2. 2016 mi skončila tříletá rodičovská dovolená.

Předtím jsem pracovala pět let pro jeden obchodní řetězec jako prodavačka oblečení. Během rodičovské dovolené jsem měla dvě až tři brigády.

Před nástupem do zaměstnání jsem zjistila, že čekám druhé dítě, a proto jsem od 12. 2. 2016 v pracovní neschopnosti.

Můj dotaz se týká toho, že v době vycházek docházím 1-2 týdně na brigádu, max. na tři hodiny jako pomocná síla (mytí nádobí atd.), nic náročného, do jedné menší prodejny uzenin. Mohu tak přijít o peníze z nemocenské?

Děkuji za odpověď na můj dotaz

Dotaz poslal/a: Jana K., 01.03.2016 18:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost pracovat (nebo obecně mít nějaký příjem), není během pracovní neschopnosti nijak zásadně omezena. Tedy ano, je možné pracovat, jak popisujete.

Jsou zde dvě omezení. Tím nejdůležitějším je to, že musíte dodržovat jednak povolený režim vycházek (při jeho nedodržení opravdu hrozí ztráta nemocenských dávek). Neméně důležité je i dodržování léčebného režimu. Například pokud Vám ošetřující lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, a vy byste toto v rámci své brigády nedodržela, pak je to opět porušení léčebného režimu.

Druhým omezením je pak to, že v době pracovní neschopnosti nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, na jejímž základě jsou vypláceny nemocenské dávky.

Můžete ale vykonávat jinou pracovní činnost (zpravidla se řeší uzavřením DPP či DPČ na jinou pracovní činnost) pro stejného zaměstnavatele, nebo pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Vámi zmíněná krátkodobá brigáda, při které dodržíte rozsah povolených vycházek, a současně budete respektovat pokyny Vašeho lékaře, je myslím zcela v pořádku, a neměly by vám hrozit žádné sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Ošetřovné na dítě po 9 dnech – prodloužení při delší nemoci dítěte

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, co dělat v případech, kdy jde malé dítě na plánovanou operaci a bude doma nejméně 14 dní. Tj. klasické ošetřovné na 9 dní, mi nebude stačit. Lze toto ošetřovné nějak prodloužit? Stačilo by jej ukončit třeba v pátek, a od pondělí znovu podat např. další ošetřovné? Nebo něco jiného? Moc […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď