Krátkodobá brigáda během pracovní neschopnosti

Dobrý den, 11. 2. 2016 mi skončila tříletá rodičovská dovolená.

Předtím jsem pracovala pět let pro jeden obchodní řetězec jako prodavačka oblečení. Během rodičovské dovolené jsem měla dvě až tři brigády.

Před nástupem do zaměstnání jsem zjistila, že čekám druhé dítě, a proto jsem od 12. 2. 2016 v pracovní neschopnosti.

Můj dotaz se týká toho, že v době vycházek docházím 1-2 týdně na brigádu, max. na tři hodiny jako pomocná síla (mytí nádobí atd.), nic náročného, do jedné menší prodejny uzenin. Mohu tak přijít o peníze z nemocenské?

Děkuji za odpověď na můj dotaz

Dotaz poslal/a: Jana K., 01.03.2016 18:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 17:07 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost pracovat (nebo obecně mít nějaký příjem), není během pracovní neschopnosti nijak zásadně omezena. Tedy ano, je možné pracovat, jak popisujete.

Jsou zde dvě omezení. Tím nejdůležitějším je to, že musíte dodržovat jednak povolený režim vycházek (při jeho nedodržení opravdu hrozí ztráta nemocenských dávek). Neméně důležité je i dodržování léčebného režimu. Například pokud Vám ošetřující lékař zakáže manipulovat s těžkými předměty, a vy byste toto v rámci své brigády nedodržela, pak je to opět porušení léčebného režimu.

Druhým omezením je pak to, že v době pracovní neschopnosti nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, na jejímž základě jsou vypláceny nemocenské dávky.

Můžete ale vykonávat jinou pracovní činnost (zpravidla se řeší uzavřením DPP či DPČ na jinou pracovní činnost) pro stejného zaměstnavatele, nebo pracovat pro jiného zaměstnavatele.

Vámi zmíněná krátkodobá brigáda, při které dodržíte rozsah povolených vycházek, a současně budete respektovat pokyny Vašeho lékaře, je myslím zcela v pořádku, a neměly by vám hrozit žádné sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vzít OČR na dospělou dceru?

-

Dobrý den, mám dospělou dceru, která je vdaná, má dvě děti 10 a 8 roků nebydlíme ve společné domácnosti. Dcera prodělala Covid je vážně nemocná, neobnovuje se jí imunita. Mám možnost si na ni vzít OČR. Děkuji

Zobrazit odpověď

Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den. Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky. Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod. Jenže už jsem 14 dnů po […]

Zobrazit odpověď

Ukončení podpory v nezaměstnanosti a co dál

-

Dobrý den, jsem v evidenci Úřadu práce, je mi vyplácená podpora v nezaměstnanosti. Po 2 měsících v evidenci jsem si zlomila ruku, stále rehabilituji a půjdu znovu s rukou na operaci. Do zaměstnání mně nikde nechtějí přijmout, jelikož není v současné chvíli možno stanovit, kdy bude další operace a jak dlouho bude trvat nová rehabilitace, […]

Zobrazit odpověď