Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Dobrý den,

jsem v insolvenci od 12/2016. Měla jsem dluh na zdravotním pojištění u VoZP 1413kč a přihlásili se do insolvenčního řízení, ale nevím, jestli už je částka zaplacená nebo není, nebo jestli to má nějaký vliv na nárok na mateřskou.

Měla bych mít odpracované dny a v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou (od 4. 4. 2016), měsíce předtím jsem také pracovala, ale u jiné firmy. V roce 2015 jsem pracovala celý rok, kromě 2 měsíců.

Na mateřskou bych měla nastoupit 7. 6. 2017 a od 17. 10. 2016 jsem na PN kvůli úrazu nohy, v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná a v prosinci mi to doktor potvrdil.

Od ledna jsem na PN pod Gynekologií, jelikož jsem nastoupila hned na rizikové těhotenství. Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Michaela, 29.05.2017 10:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 v 14:07 napsal/a:

Dobrý den,

„mateřská“ (přesněji tedy peněžitá pomoc v mateřství, PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Se zdravotním pojištěním, které zmiňujete v dotazu, tedy nárok na PPM nijak nesouvisí. Zdravotní pojištění se vztahuje k úhradě zdravotní péče. A i když dlužíte zdravotní pojišťovně pojistné, tak nehrozí, že by vás lékař/v nemocnici odmítl ošetřit, kvůli neuhrazenému pojistnému.

Co se týká samotného nároku na „mateřskou“ (PPM). Ke splnění podmínek by vám mělo stačit už jen to vaše poslední zaměstnání, které máte nyní (od dubna 2016).

U PPM je požadováno, abyste v době zahájení (6 – 8 týdnů před porodem, u vás 7. 6. 2017), byla zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění). To, že jste nyní v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou (byť momentálně v pracovní neschopnosti) znamená, že je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Za dobu účasti na nemocenském pojištění se pak počítají všechny dny, kdy jste byla zaměstnána. Tedy včetně víkendů, svátků nebo i doby kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na PPM byste tedy (podle všeho výše uvedeného), nárok mít měla.

Výše „mateřské“ by se pak měla odvíjet od výše vašeho příjmu v zaměstnání, před zahájením pracovní neschopnosti. To, jak máte vysoké nemocenské dávky, na výpočet PPM nemá vliv. Výpočet výše PPM se provádí z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpočet mateřské po neschopence a přechodu na výběr dovolené

-

Dobrý den, jsem od 1. 2. 2018 v pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že mám dost nevybrané dovolené zvažuji, že bych si počátkem května až do nástupu na mateřskou (cca polovina června) vybrala svou dovolenou a nechala si ukončit pracovní neschopnost. Zajímá mě, jak se v tomto případě bude mateřská dovolená počítat, a zda tím, že […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru

-

Dobrý den, v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě. Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM že dvou pracovních poměrů

-

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, jak se mi bude počítat PPM. V srpnu 2015 jsem nastoupila na MD s 1. dítětem (pracovní poměr na HPP na dobu neurčitou – stále trvá). V únoru 2016 jsem začala pro stejného zaměstnavatele pracovat na DPČ (doba neurčitá) s výdělkem 16000 na jiné pracovní pozici. Ráda […]

Zobrazit odpověď