Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Dobrý den,

jsem v insolvenci od 12/2016. Měla jsem dluh na zdravotním pojištění u VoZP 1413kč a přihlásili se do insolvenčního řízení, ale nevím, jestli už je částka zaplacená nebo není, nebo jestli to má nějaký vliv na nárok na mateřskou.

Měla bych mít odpracované dny a v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou (od 4. 4. 2016), měsíce předtím jsem také pracovala, ale u jiné firmy. V roce 2015 jsem pracovala celý rok, kromě 2 měsíců.

Na mateřskou bych měla nastoupit 7. 6. 2017 a od 17. 10. 2016 jsem na PN kvůli úrazu nohy, v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná a v prosinci mi to doktor potvrdil.

Od ledna jsem na PN pod Gynekologií, jelikož jsem nastoupila hned na rizikové těhotenství. Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Michaela, 29.05.2017 10:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 v 14:07 napsal/a:

Dobrý den,

„mateřská“ (přesněji tedy peněžitá pomoc v mateřství, PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Se zdravotním pojištěním, které zmiňujete v dotazu, tedy nárok na PPM nijak nesouvisí. Zdravotní pojištění se vztahuje k úhradě zdravotní péče. A i když dlužíte zdravotní pojišťovně pojistné, tak nehrozí, že by vás lékař/v nemocnici odmítl ošetřit, kvůli neuhrazenému pojistnému.

Co se týká samotného nároku na „mateřskou“ (PPM). Ke splnění podmínek by vám mělo stačit už jen to vaše poslední zaměstnání, které máte nyní (od dubna 2016).

U PPM je požadováno, abyste v době zahájení (6 – 8 týdnů před porodem, u vás 7. 6. 2017), byla zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění). To, že jste nyní v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou (byť momentálně v pracovní neschopnosti) znamená, že je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Za dobu účasti na nemocenském pojištění se pak počítají všechny dny, kdy jste byla zaměstnána. Tedy včetně víkendů, svátků nebo i doby kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na PPM byste tedy (podle všeho výše uvedeného), nárok mít měla.

Výše „mateřské“ by se pak měla odvíjet od výše vašeho příjmu v zaměstnání, před zahájením pracovní neschopnosti. To, jak máte vysoké nemocenské dávky, na výpočet PPM nemá vliv. Výpočet výše PPM se provádí z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď