Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Dobrý den,

jsem v insolvenci od 12/2016. Měla jsem dluh na zdravotním pojištění u VoZP 1413kč a přihlásili se do insolvenčního řízení, ale nevím, jestli už je částka zaplacená nebo není, nebo jestli to má nějaký vliv na nárok na mateřskou.

Měla bych mít odpracované dny a v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou (od 4. 4. 2016), měsíce předtím jsem také pracovala, ale u jiné firmy. V roce 2015 jsem pracovala celý rok, kromě 2 měsíců.

Na mateřskou bych měla nastoupit 7. 6. 2017 a od 17. 10. 2016 jsem na PN kvůli úrazu nohy, v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná a v prosinci mi to doktor potvrdil.

Od ledna jsem na PN pod Gynekologií, jelikož jsem nastoupila hned na rizikové těhotenství. Mám nárok na mateřskou, nebo ne?

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Michaela, 29.05.2017 10:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2017 v 14:07 napsal/a:

Dobrý den,

„mateřská“ (přesněji tedy peněžitá pomoc v mateřství, PPM) je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Se zdravotním pojištěním, které zmiňujete v dotazu, tedy nárok na PPM nijak nesouvisí. Zdravotní pojištění se vztahuje k úhradě zdravotní péče. A i když dlužíte zdravotní pojišťovně pojistné, tak nehrozí, že by vás lékař/v nemocnici odmítl ošetřit, kvůli neuhrazenému pojistnému.

Co se týká samotného nároku na „mateřskou“ (PPM). Ke splnění podmínek by vám mělo stačit už jen to vaše poslední zaměstnání, které máte nyní (od dubna 2016).

U PPM je požadováno, abyste v době zahájení (6 – 8 týdnů před porodem, u vás 7. 6. 2017), byla zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění). To, že jste nyní v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou (byť momentálně v pracovní neschopnosti) znamená, že je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Za dobu účasti na nemocenském pojištění se pak počítají všechny dny, kdy jste byla zaměstnána. Tedy včetně víkendů, svátků nebo i doby kdy jste v pracovní neschopnosti.

Na PPM byste tedy (podle všeho výše uvedeného), nárok mít měla.

Výše „mateřské“ by se pak měla odvíjet od výše vašeho příjmu v zaměstnání, před zahájením pracovní neschopnosti. To, jak máte vysoké nemocenské dávky, na výpočet PPM nemá vliv. Výpočet výše PPM se provádí z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď