Mateřská, rodičovský příspěvek a nárok na důchod

Dobry den,
Žiji a pracuji v cizin+ (5 let, Španělsko) a jezdím ob měsíc za rodiči do Prahy.

Chtěla bych vás požádat o radu, na kterou pražskou pobočku bych se mela osobně obrátit, potřebovala bych poradit s otázkou mateřské a důchodového do budoucna, jaký mam nárok připadne, zda si připlácet, zda mam nárok na příspěvek rodičovský když jsem 5. rokem pryč i když v rámci Evropské unie, atp.

Děkuji Vám!
S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva P., 20.02.2016 21:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.02.2016 16:00 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká mateřské (resp. peněžitá pomoc v mateřství) a důchodu, tak to řeší ČSSZ, resp. místně příslušná OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení).

Rodičovský příspěvek pak spadá pod Úřad práce.

V obou případech byste se měla obracet na úřady v místě trvalého bydliště. Z Vašeho dotazu to přímo nevyplývá, ale předpokládám, že stále máte občanství ČR a tím pádem i trvalý pobyt v ČR.

S obecnými dotazy se můžete na ČSSZ i na ÚP obrátit telefonicky nebo emailem, ale vlastní žádost, tak jako tak, budete muset řešit na místní pobočce (dá se případně i poštou nebo elektronicky.

Kontakty na ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/

Kontakty na ÚP: http://portal.mpsv.cz/kontakty

Po návratu do ČR bych na Vašem místě určitě zašla na úřad práce. Resp. předpokládám, že budete bez zaměstnání. V tom případě se můžete nahlásit na ÚP. V době, kdy jste v evidenci úřadu práce, nemáte povinnost hradit zdravotní pojištění (sociální pojištění za Vás stát ale nehradí).

Pokud jste pracovala v zahraniční (v EU), tak vám případně i může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Co se týká nároku na rodičovský příspěvek, tak na ten budete mít nárok „automaticky“ při narození dítěte (pokud oba budete občani ČR a mít trvalý pobyt v ČR, resp. bydliště v ČR).

Co se týká nároku na PPM, tak tato dávka se hradí na základě účasti na nemocenském pojištění. Tedy pokud jste v ČR nepracovala, tak zřejmě nárok na PPM mít nebudete, ale je možné, že byste mohla mít nárok na obdobnou dávku ze země, kde jste pracovala.

Co se týká důchodu – v době, kdy byste byla vedena na ÚP, se nezapočítává do nároku na důchod. Máte ale možnost zaplatit si dobrovolné pojištění v minimální výši. C době kdy byste pobírala rodičovský příspěvek, pak za vás stát sice náhradní sociální pojištění, ale doba jako taková se započte do nároku na důchod (náhradní doba).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď