Úřad práce vs. péče o dítě do 7 let

Dobrý den,

již jsem Vám s podobnou otázkou psala, ale asi jsem ji špatně položila, tak jsem se nedozvěděla odpověď.

V březnu mi konci rodičovská dovolená-a protože nemám zaměstnání, kam bych se vrátila, musím se přihlásit na úřad práce, a mě zajímá, jestli když se během té doby co budu hlášena na úřadě práce rozhodnu, že chci zůstat doma a pečovat o dítě do 7let-jestli mohu?

Nebo jestli se musím rozhodnout hned po skončení rodičovské? A na úřad se nesmíme hlásit. Nebo zda je to jedno-jestli si třeba v šesti letech řeknu, že s ním chci zůstat – proste zda mohu kdykoli do dovršení 7let?

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 25.01.2016 16:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 11:37 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se rozhodnete být doma s dítětem – tj. celodenní péče o dítě do 7 roků, tak žádné časové omezení neplatí.

Není to stejné jako u rodičovské dovolené nebo mateřské.

Péče o dítě do 7 let má vztah právě jen k placení zdravotního pojištění. Ničeho jiného se to netýká. Jde pouze o to, že každý člověk má ze zákona povinnost platit zdravotní pojištění. Za zaměstnance jej hradí zaměstnavatel, OSVČ si ho platí sami, za nezaměstnané, školáky, studenty, matky na mateřské/rodičovské apod. ho hradí stát.

Pokud někdo nespadá do žádné zákonem definované skupiny, musí si zdravotní pojištění hradit sám.

Vašeho případu se týká ustanovení zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, konkrétně pak § 7, písmeno 1L:

§7 (1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Tedy kdykoliv do věku 7 let věku dítěte se můžete rozhodnout „zůstat“ s ním doma. Pak stačí jen zajít na pobočku vaší zdravotní pojišťovny (nebo písmně/emailem apod.), nahlásit že jste osoba pečující o dítě do 7 roků, a v tu chvíli již nemáte povinnost hradit si zdravotní pojištění. Musíte pouze plnit podmínky dané zákonem – tedy dítě nesmí chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny (v případě školní docházky tam smí docházet jen v rozsahu výuky, tj. na vyučování ano, do družiny ne).

A současně nesmíte mít zdanitelné příjmy – tj. příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Takže ano, po skončení RD se jděte zaregistrovat na ÚP, měl by vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Po jejím vyčerpání (5 měsíců), pokud nenastoupíte do zaměstnání, můžete zůstat doma.  Nebo i kdykoliv později.

Ještě jednou pro upřesnění, péče o dítě má vztah právě jen ke zdravotnímu pojištění. Nezakládá žádný nárok na nějaké sociální dávky apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď