Úřad práce vs. péče o dítě do 7 let

Dobrý den,

již jsem Vám s podobnou otázkou psala, ale asi jsem ji špatně položila, tak jsem se nedozvěděla odpověď.

V březnu mi konci rodičovská dovolená-a protože nemám zaměstnání, kam bych se vrátila, musím se přihlásit na úřad práce, a mě zajímá, jestli když se během té doby co budu hlášena na úřadě práce rozhodnu, že chci zůstat doma a pečovat o dítě do 7let-jestli mohu?

Nebo jestli se musím rozhodnout hned po skončení rodičovské? A na úřad se nesmíme hlásit. Nebo zda je to jedno-jestli si třeba v šesti letech řeknu, že s ním chci zůstat – proste zda mohu kdykoli do dovršení 7let?

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 25.01.2016 16:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:37 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se rozhodnete být doma s dítětem – tj. celodenní péče o dítě do 7 roků, tak žádné časové omezení neplatí.

Není to stejné jako u rodičovské dovolené nebo mateřské.

Péče o dítě do 7 let má vztah právě jen k placení zdravotního pojištění. Ničeho jiného se to netýká. Jde pouze o to, že každý člověk má ze zákona povinnost platit zdravotní pojištění. Za zaměstnance jej hradí zaměstnavatel, OSVČ si ho platí sami, za nezaměstnané, školáky, studenty, matky na mateřské/rodičovské apod. ho hradí stát.

Pokud někdo nespadá do žádné zákonem definované skupiny, musí si zdravotní pojištění hradit sám.

Vašeho případu se týká ustanovení zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, konkrétně pak § 7, písmeno 1L:

§7 (1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Tedy kdykoliv do věku 7 let věku dítěte se můžete rozhodnout „zůstat“ s ním doma. Pak stačí jen zajít na pobočku vaší zdravotní pojišťovny (nebo písmně/emailem apod.), nahlásit že jste osoba pečující o dítě do 7 roků, a v tu chvíli již nemáte povinnost hradit si zdravotní pojištění. Musíte pouze plnit podmínky dané zákonem – tedy dítě nesmí chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny (v případě školní docházky tam smí docházet jen v rozsahu výuky, tj. na vyučování ano, do družiny ne).

A současně nesmíte mít zdanitelné příjmy – tj. příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně.

Takže ano, po skončení RD se jděte zaregistrovat na ÚP, měl by vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. Po jejím vyčerpání (5 měsíců), pokud nenastoupíte do zaměstnání, můžete zůstat doma.  Nebo i kdykoliv později.

Ještě jednou pro upřesnění, péče o dítě má vztah právě jen ke zdravotnímu pojištění. Nezakládá žádný nárok na nějaké sociální dávky apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená na druhé dítě

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele? Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM při práci na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem zeptat zda-li budu mít nárok na PPM. Dne 3. června 2015 jsem nastoupila do zaměstnání po 3lete mateřské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu neurčitou, v srpnu 2015 jsem ukončila pracovní poměr na dohodu, a nastoupila jsem od září 2015 do nového zaměstnání, které bylo lépe placené tam mam smlouvu […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené

-

Dobrý den, kdy mi končí rodičovská dovolená? Vyplacením částky 220 000Kč? Nebo narozeninami dítěte 17.3? Jde mi o to, že se budu registrovat na úřadu práce a zda tedy do tři dnů od vyplacení částky nebo narozenin? Nechci, aby mi vznikl dluh na zdravotním pojištění 45Kč za den.

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství

-

Dobrý den, můj dotaz souvisí s podobným evidovaným dotazem zde u Vás. Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Jako zaměstnanec splňuji kritéria pro tyto dávky. Ovlivní tedy pobírání nemocenské výši mateřské v případě, že mám pracovní neschopnost 3 měsíce před nástupem na mateřskou? Ostatní měsíce mám plně odpracované. Děkuji

Zobrazit odpověď