Vyměřovací základ pro PPM – jak se počítá?

Dobrý den,

vím, že pro nárok na PPM je nutno splnit účast 270 dnů na nemocenském pojištění a běžně se počítá z příjmů za posledních 12 měsíců.

Když jsem po skončení rodičovské (poslední 2 roky bez zaměstnavatele) nastoupila do nového zaměstnání, pracovala jsem pouze čtyři měsíce a nyní jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, bude můj vyměřovací základ pro následující PPM 4x mzda/4 měsíce nebo 4x mzda/12 měsíců?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Hana Š., 12.06.2017 13:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 15:58 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet denního vyměřovacího základu pro nemocenské dávky (tedy včetně PPM) je upraven příslušným zákonem, konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění za jednotlivé kalendářní měsíce v rozhodném období. Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž tato osoba zaplatila pojistné na pojištění. Do úhrnu vyměřovacích základů pro pojistné na důchodové pojištění podle věty první se zahrnují i ty vyměřovací základy, z nichž nebylo odvedeno pojistné z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu; do úhrnu měsíčních vyměřovacích základů podle věty druhé se zahrnují jen ty měsíční vyměřovací základy, z nichž bylo odvedeno pojistné v souladu se zvláštním právním předpisem.

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Z výše uvedené citace tedy vyplývá, že by se výše PPM počítala jen z posledních 4 měsíců. Tedy ve velmi zjednodušené podobě ((4*mzda)/počet dní) = vyměřovací základ.

Spíše je ale otázka, jak to máte s účastí na nemocenském pojištění. Pokud jste nyní v zaměstnání jen 4 měsíce a poslední dva roky jste byla nezaměstnaná (bez zaměstnavatele) a čerpala rodičovský příspěvek, pak podmínku 270 dní splňovat nebudete.  Viz paragraf 32 stejného zákona:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Doba na rodičovské dovolené se běžně započítává jako účast na nemocenském pojištění. Ovšem za předpokladu, že v době rodičovské jste zaměstnána, a v zaměstnání čerpáte rodičovskou dovolenou. Pokud nejste zaměstnána, pak se to do účasti na nemocenském pojištění započítat nedá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď