Z rodičovské znovu na mateřskou?

Dobrý den, chci se zeptat, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte.

Nyní 25. 5. 2017 nastupuji na mateřskou a 30.6. mi končí smlouva na dobu určitou. Jsem zaměstnaná od 4. 1. 2016 na půl roku a následně prodlouženo o rok.

Někdo mi řekl, že by mi zaměstnavatel neměl smlouvu během PPM ukončovat a měl ji automaticky prodloužit. Je to pravda?

Chtěla jsem si rodičovskou dovolenou vzít jen na dva roky a mít druhé dítě. Budu mít tedy potom nárok znovu na PPM? Nebo budu muset žádat rovnou o RP, tentokrát asi na 3 roky?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina B., 24.05.2017 05:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu určitou, tak pokud není sjednáno prodloužení této smlouvy (písemně), pak smlouva končí k datu, který v ní byl sjednán. V tomto případě se tedy nejedná o ukončení pracovního poměru výpovědí.

Pokud by se nejednalo o pracovní smlouvu na dobu určitou, ale vy jste měla smlouvu na dobu neurčitou, pak ano, platí, že zaměstnavatel vás jako těhotnou ženu, nebo v době kdy jste na mateřské nebo rodičovské dovolené, nesmí propustit. Nesmí vám dát výpověď (tedy kromě několika velmi specifických výjimek, typu že by zaměstnavatel zanikl nebo by se rušila jeho část apod.).

U pracovního poměru na dobu určitou ale žádná podobná „ochrana“ není. Ta prostě skončí ke sjednanému datu.

Bezprostředně to pro vás nic neznamená. V době, kdy vám skončí smlouva, budete na mateřské dovolené a pobírat PPM, po jejím skončení pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Pokud byste ale plánovala druhé dítě tak, aby vám jeho narození navazovalo na dvouletý rodičovský příspěvek, pak s největší pravděpodobností nebudete mít nárok na PPM (u tohoto druhého dítěte).

V té době již budete delší dobu nezaměstnaná. Prakticky sice budete doma s dítětem a pobírat rodičovský příspěvek, ale z pohledu nároku na PPM budete nezaměstnaná. A jako za nezaměstnanou za vás nikdo neodvádí nemocenské pojištění. V době pobírání rodičovského příspěvku za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, to ale pro PPM nehraje roli. Pro nárok na PPM je ale podstatná účast na nemocenském pojištění.

U PPM – abyste na ni měla nárok – musíte být v době jejího zahájení buď zaměstnaná (resp., účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A dále pak, v době zahájení PPM musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

A vy byste tedy u druhého dítěte nesplňovala ani jednu z těchto podmínek. Měla byste tedy nárok až na rodičovský příspěvek. Vy sama byste pak – podle aktuálně platných pravidel – mohla mít nárok jen na rodičovský příspěvek na 4 roky. Je ale možné aby na základě příjmu vašeho manžela (resp., obecněji na základě příjmu otce dítěte), byla zvolena i jiná, kratší varianta.

Navíc je zde i to, že aktuálně probíhá schvalování novely příslušného zákona, která by měla od začátku roku 2018 změnit pravidla pro volbu délky rodičovského příspěvku A to tak, aby i v případě, že není nárok na PPM, mohla žena volit kratší rodičovský příspěvek než na 4 roky. Nebo by dokonce mělo být možné vyčerpat celý rodičovský příspěvek již za 6 měsíců. Takže podmínky pro volbu délky RP, mohou být za dva roky, u vašeho druhého dítěte, úplně jiné, než jaké platí dnes.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď