Z rodičovské znovu na mateřskou?

Dobrý den, chci se zeptat, zda budu mít nárok na PPM i u druhého dítěte.

Nyní 25. 5. 2017 nastupuji na mateřskou a 30.6. mi končí smlouva na dobu určitou. Jsem zaměstnaná od 4. 1. 2016 na půl roku a následně prodlouženo o rok.

Někdo mi řekl, že by mi zaměstnavatel neměl smlouvu během PPM ukončovat a měl ji automaticky prodloužit. Je to pravda?

Chtěla jsem si rodičovskou dovolenou vzít jen na dva roky a mít druhé dítě. Budu mít tedy potom nárok znovu na PPM? Nebo budu muset žádat rovnou o RP, tentokrát asi na 3 roky?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina B., 24.05.2017 05:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 v 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte v zaměstnání uzavřenou smlouvu na dobu určitou, tak pokud není sjednáno prodloužení této smlouvy (písemně), pak smlouva končí k datu, který v ní byl sjednán. V tomto případě se tedy nejedná o ukončení pracovního poměru výpovědí.

Pokud by se nejednalo o pracovní smlouvu na dobu určitou, ale vy jste měla smlouvu na dobu neurčitou, pak ano, platí, že zaměstnavatel vás jako těhotnou ženu, nebo v době kdy jste na mateřské nebo rodičovské dovolené, nesmí propustit. Nesmí vám dát výpověď (tedy kromě několika velmi specifických výjimek, typu že by zaměstnavatel zanikl nebo by se rušila jeho část apod.).

U pracovního poměru na dobu určitou ale žádná podobná „ochrana“ není. Ta prostě skončí ke sjednanému datu.

Bezprostředně to pro vás nic neznamená. V době, kdy vám skončí smlouva, budete na mateřské dovolené a pobírat PPM, po jejím skončení pak budete dostávat rodičovský příspěvek.

Pokud byste ale plánovala druhé dítě tak, aby vám jeho narození navazovalo na dvouletý rodičovský příspěvek, pak s největší pravděpodobností nebudete mít nárok na PPM (u tohoto druhého dítěte).

V té době již budete delší dobu nezaměstnaná. Prakticky sice budete doma s dítětem a pobírat rodičovský příspěvek, ale z pohledu nároku na PPM budete nezaměstnaná. A jako za nezaměstnanou za vás nikdo neodvádí nemocenské pojištění. V době pobírání rodičovského příspěvku za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění, to ale pro PPM nehraje roli. Pro nárok na PPM je ale podstatná účast na nemocenském pojištění.

U PPM – abyste na ni měla nárok – musíte být v době jejího zahájení buď zaměstnaná (resp., účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A dále pak, v době zahájení PPM musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

A vy byste tedy u druhého dítěte nesplňovala ani jednu z těchto podmínek. Měla byste tedy nárok až na rodičovský příspěvek. Vy sama byste pak – podle aktuálně platných pravidel – mohla mít nárok jen na rodičovský příspěvek na 4 roky. Je ale možné aby na základě příjmu vašeho manžela (resp., obecněji na základě příjmu otce dítěte), byla zvolena i jiná, kratší varianta.

Navíc je zde i to, že aktuálně probíhá schvalování novely příslušného zákona, která by měla od začátku roku 2018 změnit pravidla pro volbu délky rodičovského příspěvku A to tak, aby i v případě, že není nárok na PPM, mohla žena volit kratší rodičovský příspěvek než na 4 roky. Nebo by dokonce mělo být možné vyčerpat celý rodičovský příspěvek již za 6 měsíců. Takže podmínky pro volbu délky RP, mohou být za dva roky, u vašeho druhého dítěte, úplně jiné, než jaké platí dnes.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – jak se počítá ochranná doba?

-

Dobrý den, v jedné Vaší odpovědi jsem se dočetla níže uvedené: Je to „až“ 180 dní. Pokud by poslední zaměstnání, ve kterém jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, třeba jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta kratší – byla by jen 3 měsíce. Pokud trvalo alespoň 6 měsíců, pak je i ochranná lhůta oněch 180 […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – termín zahájení mateřské?

-

Dobrý den, nemohu nikde dohledat, kdy se odchází na mateřskou dovolenou v případě, že je žena v pracovní neschopnosti. Může si sama žena rozhodnout 6-8 týdnů před porodem nebo to určuje někdo jiný (lékař, zaměstnavatel, zákon)?

Zobrazit odpověď