OSVČ a mateřská a rodičovská

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ, nemocenskou si neplatím, pouze sociální a zdravotní pojištění a otěhotněla jsem.

Vůbec netuším (a nemohu správně dohledat), jak to bude s případnou mateřskou či rodičovskou? Na kolik budu mít nárok a jak to bude se zálohami na sociální a zdravotní pojištěním?

Předem děkuji za Vaši odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Lucie, 17. 12.2020 20:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.12.2020 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, nemůže vám ani vzniknout nárok na mateřskou.

Mateřská, resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství, která je vyplácena 28 týdnů (na jedno dítě, před porodem a po porodu), spadá mezi dávky nemocenského pojištění, podobně jako nemocenské dávky během pracovní neschopnosti.

Pokud jste si neplatila nemocenské pojištění (minimum je 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před začátkem mateřské), pak na tuto dávku nárok nemáte.

Budete mít ale určitě nárok, na rodičovský příspěvek. Ten je aktuálně ve výši 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 000 Kč na dvojčata či více narozených dětí).

Nárok na rodičovský příspěvek není podmíněn tím, že byste musela někde pracovat, platit nějaké pojištění apod.

Nárok máte od narození dítěte, do vyčerpání celé částky, nebo maximálně do 4 roků dítěte. Tím, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak budete mít i omezenou volbu výše rodičovského příspěvku.

U vás by to bylo do 10 000 Kč měsíčně (tj. na 30 měsíců), nebo i delší (pokud byste chtěla mít nižší měsíční částku a dostávat jej delší dobu).

Na vyšší měsíční rodičovský příspěvek, byste měla nárok jen v případě, že by v žádosti o RP, doložil příjem otec dítěte, který by měl dostatečně vysoký příjem, pro možnost volbu vyššího RP.

Co se týká zdravotního a sociálního pojištění, tak v době, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek, se vaše podnikání bude brát, jako vedlejší činnost. Budou pro vás tedy platit stejné podmínky, jako pro ostatní OSVČ vedlejší.

To, že se vaše podnikání stává vedlejší činností, musíte ohlásit na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Pojištění i nadále budete platit (podle podmínek platných pro vedlejší OSVČ). Zálohy se vám adekvátně sníží.

Během doby, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek, u zdravotního nemusíte platit pojištění vypočítané z minimálního vyměřovacího základu, ale jen to, které by vycházelo z vašich skutečných příjmů (minimální ZP za vás platí stát). U sociálního je to podobné, nemusíte ho platit buď vůbec, nebo by se vycházelo z vašich příjmů.

Nebo také případně můžete podnikání na dobu čerpání RP úplně přerušit (pokud nečekáte, že byste měla nějaký příjem).  Pak neplatíte nic.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď