Nárok na rodičovský příspěvek a mateřskou při práci v zahraničí (Španělsko)

Dobrý den,

Žiji, pracuji a platím sociální a zdravotní ve Španělsku již 5 let. Mám českou národnost a trvalé bydliště jsem si v Čechách (v Praze) nikdy nezrušila, mám ho stále uvedené v Občanském průkaze. Můj přítel je Španěl, nejsme manželé.

Momentálně jsem těhotná a chtěla bych se zeptat, mám-li nárok na rodičovský příspěvek, mateřský nebo nějaký jiný finanční příspěvek v Čechách?

Do České republiky se poměrně často vracím. V Čechách jsem se narodila, studovala, pracovala a žila většinu svého života.

Předem děkuji za informaci

Dotaz poslal/a: Eva R., 11.01.2021 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.01.2021 9:40 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak na tu by vám v České republice mohl vznikat nárok jen v případě, že byste zde byla zaměstnaná a byla účastníkem nemocenského pojištění. To za vás platí zpravidla zaměstnavatel.

Pokud v ČR dlouhodoběji nepobýváte a nepracujete zde, tak vám na „mateřskou“ (PPM) nárok vzniknout nemůže. Můžete mít pochopitelně nárok na srovnatelnou dávku v zemi, kde aktuálně pracujete.

Co se týká nároku na sociální dávky (kam spadá i rodičovský příspěvek), tak to, že máte v ČR stále trvalé bydliště je sice jednou, nikoliv však jedinou podmínkou.

Abyste v ČR měla nárok na rodičovský příspěvek, pak byste musela mít v České republice i skutečné bydliště. To je něco jiného než trvalé bydliště:

Viz zákon číslo 111/2006, paragraf 5:

(6) Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.

Takže pokud dlouhodobě žijete ve Španělsku, bydlíte tam, pracujete a do ČR jezdíte v podstatě jen na „návštěvu“, tak i když zde stále máte trvalý pobyt, faktické bydliště zde ale nemáte.

Pokud byste se před narozením/po narození dítěte vrátila do ČR, bydlela zde, pak by vám mohl vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Za podmínek, které v dotazu uvádíte, se ale domnívám, že aktuálně vám tuto sociální dávku nárok nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď