Nárok na rodičovský příspěvek a mateřskou při práci v zahraničí (Španělsko)

Dobrý den,

Žiji, pracuji a platím sociální a zdravotní ve Španělsku již 5 let. Mám českou národnost a trvalé bydliště jsem si v Čechách (v Praze) nikdy nezrušila, mám ho stále uvedené v Občanském průkaze. Můj přítel je Španěl, nejsme manželé.

Momentálně jsem těhotná a chtěla bych se zeptat, mám-li nárok na rodičovský příspěvek, mateřský nebo nějaký jiný finanční příspěvek v Čechách?

Do České republiky se poměrně často vracím. V Čechách jsem se narodila, studovala, pracovala a žila většinu svého života.

Předem děkuji za informaci

Dotaz poslal/a: Eva R., 11.01.2021 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.01.2021 9:40 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak na tu by vám v České republice mohl vznikat nárok jen v případě, že byste zde byla zaměstnaná a byla účastníkem nemocenského pojištění. To za vás platí zpravidla zaměstnavatel.

Pokud v ČR dlouhodoběji nepobýváte a nepracujete zde, tak vám na „mateřskou“ (PPM) nárok vzniknout nemůže. Můžete mít pochopitelně nárok na srovnatelnou dávku v zemi, kde aktuálně pracujete.

Co se týká nároku na sociální dávky (kam spadá i rodičovský příspěvek), tak to, že máte v ČR stále trvalé bydliště je sice jednou, nikoliv však jedinou podmínkou.

Abyste v ČR měla nárok na rodičovský příspěvek, pak byste musela mít v České republice i skutečné bydliště. To je něco jiného než trvalé bydliště:

Viz zákon číslo 111/2006, paragraf 5:

(6) Osoba má bydliště na území České republiky, zejména pokud se zde dlouhodobě zdržuje, vykonává zde výdělečnou činnost, žije zde s rodinou, plní zde povinnou školní docházku nebo se zde soustavně připravuje na budoucí povolání, popřípadě existují jiné významné důvody, zájmy či aktivity, jejichž vzájemná souvislost dokládá sepětí této osoby s Českou republikou.

Takže pokud dlouhodobě žijete ve Španělsku, bydlíte tam, pracujete a do ČR jezdíte v podstatě jen na „návštěvu“, tak i když zde stále máte trvalý pobyt, faktické bydliště zde ale nemáte.

Pokud byste se před narozením/po narození dítěte vrátila do ČR, bydlela zde, pak by vám mohl vzniknout nárok na rodičovský příspěvek. Za podmínek, které v dotazu uvádíte, se ale domnívám, že aktuálně vám tuto sociální dávku nárok nevzniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď