Peněžitá pomoc v mateřství a splnění nároku po návratu ze zahraničí

Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o pomoc při řešení mé situace.

Jsem ve 4. měsíci těhotenství. Nyní pracuji na HPP, ale krátce. Do ledna 2020 jsem žila devět let v zahraničí, kde jsem si hradila pojištění a byla jsem vedena jako OSVČ.

Po návratu ze zahraničí jsem pracovala jen brigádně. Tudíž by mi nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Vzhledem k tomu, že jsem nikde nenašla žádný odkaz k tomu, jak to je, pokud žena žila a pracovala v zahraničí. Jestli je možné započítat do té doby (těch 270 dnů v posledních dvou letech), i mou pracovní činnost v zahraničí?

A pokud ano, co bych měla pro to udělat? Žila jsem v Řecku, je členem EU.

Moc děkuji za radu a odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 12.07.2021 17:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2021 16:11 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

První podmínkou je to, že v době začátku PPM (6 – 8 týdnů, před očekávaným termínem porodu), musíte být zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění). Nebo být alespoň v ochranné lhůtě (až 180 dní, od posledního ukončeného zaměstnání/poslední nemocensky pojištěné činnosti).

Díky tomu, že nyní pracujete na HPP, byste tuto první podmínku, mohla splňovat.

Druhou podmínkou je pak to, že během posledních 2 roků, musíte mít účast na nemocenském pojištění, alespoň v rozsahu 270 kalendářních dní (u OSVČ musí z toho být alespoň 180 dní, v posledním roce). Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně.

Pokud jste v minulosti podnikala jako OSVČ a platila si pojištění v ČR, pak by tato podmínka mohla být splněna. Jako OSVČ, byste si ale v ČR musela platit nemocenské pojištění.

Pro OSVČ je povinné, pouze placení sociálního a zdravotního pojištění (které ve vztahu k PPM, nemá žádný význam).

Placení nemocenského pojištění, je pro OSVČ dobrovolné, a nemalá část z nich si ho neplatí.

Případně je možnost, že by se vám mohly započítat i zmíněné brigády.

Při práci na DPP (dohoda o provedení práce), vám vzniká účast na nemocenském pojištění, pokud je příjem nad 10 000 Kč měsíčně. Při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), vzniká nemocenské pojištění, pokud je sjednán příjem alespoň 3500 Kč.

Pokud jste pracovala v zahraničí, a odváděla zde nějaké pojištění, pak je možné, že vám vzniká nárok na nějakou dávku v dané zemi. To ale neposoudím, každá země v EU to má jinak.

Zatímco například u podpory v nezaměstnanosti, existuje možnost přenesení dané dávky do ČR – tj. pokud vám při práci v zahraničí vznikne nárok na podporu v některé zemi v EU, může vám ji následně vyplácet český Úřad práce, u mateřské nic podobného není.

V tom, jakou podporu poskytují jednotlivé země pro těhotné ženy / ženy po porodu, jsou diametrální rozdíly.

Nárok na PPM v ČR, vzniká pouze při splnění výše uvedených dvou podmínek. Podstatná je tedy účast na nemocenském pojištění v ČR. Výkon práce v zahraničí, nehraje žádnou roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď