Výpočet PPM – změna zaměstnání

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost.

Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek.

Jenže já bych v této druhé firmě pracovala pouze měsíc a 9. 6. 2021 nastoupila na mateřskou. Jak by to tedy bylo s výpočtem mateřské?

Započítávalo by se mi tam předchozích 11 měsíců z prvního zaměstnání a jeden měsíc v novém zaměstnání? V prvním zaměstnání jsem zaměstnaná nepřetržitě od roku 2013 do teď.

Děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika, 05.04.2021 12:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.04.2021 12:35 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše PPM (peněžité pomoci v mateřství), se řídí zákonem o nemocenském pojištění – zákon číslo 187/2006 Sb.

Výše PPM je 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Postup určení denního vyměřovacího základu je v paragrafu 18:

Zde se mluví o tom, že rozhodným obdobím, je zpravidla posledních 12 měsíců:

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Současně je zde ale uvedeno, že pokud k „sociální události“ (tj. u vás k nástupu na PPM), dojde v období, kdy od vzniku pojištění (nástup do zaměstnání), do konce předchozího kalendářního měsíce před nástupem na PPM, neuplynulo 12 měsíců, tak je rozhodným obdobím tato kratší doba.

Tj. od vzniku do pojištění (u vás zřejmě 1. 5. 2021) do konce měsíce před nástupem na PPM (do 31. 5. 2021)

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

Pokud byste na PPM nastupovala už v průběhu měsíce, kdy jste nastoupila do zaměstnání, pak se vychází z pravděpodobného příjmu:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v tomto kalendářním měsíci. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se v tomto případě za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v tomto kalendářním měsíci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď