Úřad práce a těhotenství

Dobrý den,

prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD.

Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, ale jsem znovu těhotná.

Termín porodu mám 4. 10. Na co mám v tomto případě nárok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Bára, 08.04.2021 10:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2021 10:56 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že 15. 6. 2021 vám nekončí RD (rodičovská dovolená), ale vyplácení rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená jako taková, vám skončila nejpozději k datu ukončení zaměstnání.

Nyní můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce. Nárok na podporu vám vzniká díky tomu, že doba péče o dítě (až do jeho 4 roků) se zohledňuje, jako náhradní doba důchodového pojištění (náhradní doba zaměstnání).

Podpora v nezaměstnanosti je ale v tomto případě jen poměrně nízká. Vychází se z průměrné mzdy v ČR, která je pro rok 2021 stanovena na 34 611 Kč.

  • První dva měsíce máte nárok na 15% z průměrné mzdy = 5198 Kč
  • Druhé dva měsíce máte nárok na 12% z průměrné mzdy = 4154 Kč
  • Zbytek doby (zřejmě 1 měsíc) máte nárok na 11% = 3808 Kč

Po skončení rodičovského příspěvku, za vás již stát nebude dále platit zdravotní pojištění, i to je případně důvod, proč jít na Úřad práce (nebo je to možné řešit tím, že zdravotní pojišťovně nahlásíte, že pečujete o dítě do 7 roků).

Tím, že jste momentálně nezaměstnaná, tak vám nebude vznikat nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Nejste momentálně účastníkem nemocenského pojištění a ani v ochranné době.

Budete mít nárok až na rodičovský příspěvek, po narození druhého dítěte. Na ten je nárok od porodu.

Rodičovský příspěvek je 300 000 Kč, a budete si moci zvolit částku do 10 000 Kč měsíčně. Pak byste jej dostávala 30 měsíců. Nebo to může být i nižší měsíční částka, a pak vám bude vyplácen delší dobu. Vyšší měsíční částku by bylo možné zvolit, na základě doložení příjmu otce dítěte v žádosti o RP.

V závislosti na výši příjmu, můžete mít případně nárok na porodné na druhé dítě (jednorázově 10 000 Kč, při příjmu do 2,7 násobku životního minima).

Jinak pochopitelně můžete mít nárok i na všechny „běžné“ sociální dávky, jako jsou například přídavky na dítě nebo příspěvek na bydlení – záleží na splnění konkrétních podmínek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď