Dotaz k mateřské – můžu si sama platit nemocenské pojištění?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si můžu sama platit nemocenské pojištění, abych nepřišla o mateřskou?

Aktuálně jsem na rodičovské, stále zaměstnaná a plánuji otěhotnět. Od listopadu jsem měla nastoupit do jiné práce, ale nástup se posunul.

Jak mám dále postupovat, abych o mateřskou nepřišla?

Dotaz poslal/a: Šárka, 22.09.2023 21:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2023 14:47 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud nejste podnikatel (OSVČ), tak si nemůžete sama platit nemocenské pojištění. Možnost platit dobrovolné nemocenské pojištění, se týká pouze OSVČ. Za zaměstnance odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel.

Od začátku roku 2024, by se na placení nemocenského pojištění měli sice podílet i přímo zaměstnanci (bude se jim strhávat 0,6% z hrubé mzdy). To ale nic nezmění (i v tomto případě bude placení nemocenského pojištění probíhat jenom prostřednictvím zaměstnavatele).

Není tedy žádná možnost, jak by si nepodnikatel mohl platit nemocenské pojištění sám (bez toho, že by se jednalo odvod v rámci zaměstnání).

Pokud jste ale nyní na rodičovské dovolené (jste stále zaměstnaná), tak to možná ani nemusíte řešit.

Během rodičovské dovolené, jste i nadále zaměstnancem. I doba na rodičovské, se vám započítává jako účast na nemocenském pojištění.

Pokud byste po skončení rodičovské dovolené ukončila zaměstnání (dohodou nebo výpovědí), pak by vám po skončení zaměstnání běžela i standardní ochranná doba 180 dní.

Pokud byste měla nástup na druhou mateřskou (PPM), ještě během této ochranné doby, pak byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle standardních podmínek.

Pokud byste byla v době ukončení rodičovské dovolené už těhotná, pak by vás stávající zaměstnavatel ani nemohl propustit. Případně by bylo možné po skončení RD, jít rovnou na neschopenku (rizikové těhotenství).

Problém by byl pouze v případě, že byste po skončení rodičovské zatím nebyla těhotná, a došlo by k ukončení stávajícího zaměstnání, a nenastoupila byste ani do žádné nové práce.

Pokud byste v době začátku druhé PPM (6-8 týdnů před porodem), nebyla zaměstnaná ani v ochranné době, pak by nemusel být nárok na mateřskou.

Záleží tedy na tom, kdy otěhotníte, kdy vám bude končit rodičovská dovolená, jestli a kdy případně, bude ukončeno stávající zaměstnání.  A také jestli a kdy případně, nastoupíte do nové práce. Od toho se pak odvíjí termín nástupu na další mateřskou, ochranná doba, atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď