HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021.

Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024.

Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B na nemocenskou? Měla by mi i z této činnosti plynout druhá mateřská?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 26.10.2023 13:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.10.2023 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

Během rodičovské dovolené (kterou nyní máte ve firmě A), nemáte nárok na nemocenskou. Rodičovská dovolená, je určitá forma neplaceného volna, není tedy nárok na „náhradu mzdy“ při nemoci (stejně tak není nárok ani na ošetřovné, apod.).

To se ale týká zaměstnání ve firmě A. U tohoto zaměstnání, byste měla nárok na nemocenskou, až po skončení rodičovské dovolené. Pokud byste nyní ukončila dovolenou, tak můžete jít rovnou na neschopenku, a mít nárok i na nemocenskou.

Něco jiného je zaměstnání ve firmě B. V případě, že je to práce na dohodu o pracovní činnosti, kde máte příjem 10 000 Kč, pak by vám u této dohody měla vznikat účast na nemocenském pojištění (u DPČ se při příjmu od 4000 Kč platí pojištění).

V takovém případě, můžete mít i u dohody nárok na neschopenku a nemocenskou. Platí standardní podmínky. V tomto případě by neschopenka byla vystavena pouze pro firmu B, a nemocenská by se odvíjela od příjmu v tomto zaměstnání (pokud byste nebyla na rodičovské, a pracovala souběžně pro firmu A i B, pak byste mohla mít dvě neschopenky, a nemocenská by se odvíjela od příjmu v obou zaměstnáních).

Co se týká případného nároku na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte, tak tam by vám zřejmě měl vznikat nárok na základě práce u firmy A (za předpokladu, že v době nástupu na druhou PPM, budete stále zaměstnaná u této firmy).

Pro výpočet mateřské na druhé dítě, může ale hrát roli i práce na DPČ. Pokud budete mít i v tomto druhém zaměstnání splněny všechny podmínky pro nárok na PPM, pak by se pak mateřská mohla vypočítat na základě příjmu v obou zaměstnáních.

Mezi podmínky pro nárok na PPM, patří především minimální doba účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní za poslední 2 roky). V případě souběhu více zaměstnání, musí být tato podmínka splněna v každém ze zaměstnání samostatně.

Mezi další podmínky pak patří i to, že v době nástupu na mateřskou, musíte být zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo být v ochranné době (až 180 dní od ukončení zaměstnání).

V případě souběhu dvou zaměstnání (firma A a firma B), ale nedostáváte mateřskou dvakrát. Na PPM je nárok jenom jednou. Pro výpočet se ale použijí vyměřovací základy z obou činností, kde byly splněny podmínky pro nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď