Nárok na PPM na druhé dítě – budu mít nárok na mateřskou v roce 2024?

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené, která mi má končit na konci října 2024, kdy bude mít malý 3 roky.

Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná na dobu neurčitou u mého zaměstnavatele. Do toho jsem si letos založila OSVČ vedlejší.

Nyní jsem těhotná a termín porodu mám v létě 2024.

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM s druhým dítětem.

Předem moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Klára H., 21.12.2023 11:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.12.2023 9:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste nyní na rodičovské dovolené (tj. vaše zaměstnání na dobu neurčitou zatím neskončilo), a termín nástupu máte v roce 2024, pak je velmi pravděpodobné, že budete mít nárok i na peněžitou pomoc v mateřství.

Jste-li na rodičovské dovolené, a jste stále zaměstnaná, tak pro vás platí v zásadě stejné podmínky, jako pro všechny ostatní zaměstnance.

Do doby účasti na nemocenském pojištění (pro nárok na PPM je podmínkou minimálně 270 dní účasti na nemocenském pojištění během posledních 2 roků), se vám započítává i rodičovská dovolená.

Během rodičovské dovolené, vám zaměstnavatel téměř vůbec nemůže dát výpověď. Při nástupu na PPM v roce 2024, byste tedy měla splňovat i další podmínky.

Obecně platí, že maminky na rodičovské dovolené, mají téměř „automaticky“ nárok na mateřskou i u druhého dítěte.

Neplatí to pouze pro případy, kdy se nejedná o rodičovskou dovolenou (tj., kdy je maminka sice doma s dítětem a pobírá rodičovský příspěvek, ale není zaměstnaná). A nemusí to platit pro případy, kdy nebyl nárok na mateřskou ani u prvního dítěte.

Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství u druhého dítěte, se bude vycházet ze stejného vyměřovacího základu, ze kterého se vám vypočítala mateřská na první dítě. Výsledná částka se může mírně lišit.

Pro výpočet PPM na druhé dítě, pokud se to druhé narodí do 4 let prvního dítěte, platí speciální podmínky. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19, odstavec 3:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V roce 2024 můžete mít nárok na vyšší mateřskou, než kolik to bylo u prvního dítěte. Vyplývá to z toho, jak se mění redukční hranice. Záleží ale na tom, kolik byla vaše hrubá mzda v zaměstnání, před nástupem na první mateřskou (resp. jaký jste měla vyměřovací základ).

Zahájení podnikání jako OSVČ vedlejší během rodičovské dovolené, nemusí hrát pro výpočet PPM na druhé dítě vůbec žádnou roli.

Vliv by to mělo v případě, že si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění. Pokud ano, a pokud jsou splněny i všechny další podmínky, pak by mohl vznikat nárok na PPM nejenom na základě zaměstnání, ale i na základě samostatně výdělečné činnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď