Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele.

Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou práci.

Do druhého zaměstnání bych docházela, až do začátku mateřské dovolené. Budu v tomto případě pobírat PPM z obou zaměstnání?

A posléze budu dále zaměstnaná u obou zaměstnavatelů a vedená na rodičovské dovolené?

Moc děkuji za zodpovězení mého dotazu.

Dotaz poslal/a: Andy, 22.08.2023 14:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.08.2023 20:31 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená, vám končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte (může případně i dříve, pokud jste si takto domluvila v zaměstnání). Následující pracovní den, byste se měla vracet do zaměstnání.

Během rodičovské dovolené, nemáte nárok na nemocenské dávky. Pokud vám ale pracovní neschopnost (neschopenka), začne až po skončení rodičovské dovolené, tak už platí běžné podmínky.

Neschopenka vám tedy může „navazovat“ na ukončenou rodičovskou dovolenou, neměla by ale začít dříve, než skončí rodičovská dovolená.

Během pracovní neschopnosti, máte nárok na náhradu mzdy za nemoc (platí zaměstnavatel), a následně i na nemocenské dávky (platí stát). Vzhledem k předchozí rodičovské dovolené, by se při výpočtu nemocenské zřejmě vycházelo z pravděpodobného výdělku.

Během pracovní neschopnosti, ale platí řada omezení. Některá stanovuje lékař s ohledem na zdravotní stav. Další jsou stanovena zákonem.

I během rizikové těhotenství, jste při neschopence omezena vycházkami. Ty vám lékař může povolit maximálně na dobu 6 hodin denně, a pouze v rozmezí od 7 do 19 hodin.

Pracovní neschopnost (neschopenka), se může vztahovat pouze k jednomu zaměstnání (tam kde máte rodičovskou dovolenou a náročnou fyzickou práci). Nebo mohou být vystaveny i dvě neschopenky, pro obě stávající zaměstnání.

Pokud byste měla neschopenku jenom v jednom zaměstnání, pak je možné vykonávat to druhé. Ale pouze v případě, že by to nebylo v rozporu s pokyny lékaře (povinnost dodržovat léčený režim).

A pouze v době, kdy máte povoleny vycházky (resp. docházet do druhého zaměstnání můžete jenom během vycházek, pokud byste pracovala z domu, pak je to bez omezení).

Co se týká nároku na PPM z obou zaměstnání, tak tam záleží na tom, zda jsou/budou v obou zaměstnáních splněny příslušné podmínky. Při souběhu více zaměstnání, musí být podmínky splněny v každém ze zaměstnání samostatně.

V zaměstnání, kde máte rodičovskou dovolenou, by měly být splněny podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

U druhého zaměstnání ale záleží na tom, jestli i zde je splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 dní za poslední dva roky.

Tj. musí se jednat o zaměstnání, kde vám vzniká účast na nemocenském pojištění (nesmí to být například jenom dohoda DPP s příjmem do 10 000 Kč, apod.).

Pokud by byly splněny podmínky v obou zaměstnáních, pak se pro výpočet PPM, použijí vyměřovací základy z obou zaměstnání

Nedostáváte ale 2x mateřskou a ani se nejedná prostý součet. I ze dvou zaměstnání je stále nárok jenom na jednu mateřskou. Ta ale může být vyšší, než kolik by vycházela mateřská od jednoho zaměstnavatele.

Mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, můžete mít v obou zaměstnáních.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď