Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel.

Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje?

Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti.

Nebo jak to řešit? Kdo se o dítě postará?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana, 11.06.2023 8:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2023 13:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případech, kdy vám onemocní dítě, nebo u dětí do 10 roků i v případech, kdy je dítě zdravé, ale nemá se o něj kdo postarat, může být nárok na ošetřovné.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče),

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče), s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

U ošetřovného to funguje tak, že ošetřují lékař (dětská lékařka, pokud je dítě nemocné, nebo váš ošetřující lékař, pokud se nejste schopná postarat o zdravé dítě z důvodu hospitalizace, apod.), vystaví příslušné potvrzení, pro nárok na OČR.

Na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci. Pokud je babička stále zaměstnaná (pracovní nebo služební poměr), pak může mít nárok na OČR (ošetřovné na vnučku).

Pokud by ale babička pracovala na dohodu (DPP nebo DPČ), nebo pokud by pracovala jako podnikatel (OSVČ, živnostník), pak na ošetřovné nárok není.

U DPP, DPČ (a v určité formě i u OSVČ), byl nárok na ošetřovné pouze během epidemie COVID. Nyní už ale nárok opět není (pro DPP a DPČ se řeší změna zákona, na ošetřovné budou mít možná nárok od roku 2024).

Na ošetřovné je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní (popř. až 16 kalendářní dní u osamělých rodičů).

Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu, který se vypočítá z hrubé mzdy; do cca 41 tisíc korun hrubého měsíčně je vyměřovací základ 90%). Ošetřovné vychází podobně, jako nemocenské dávky od 15 dne neschopenky.

Na ošetřovné má nárok i babička na vnučku, i když s dítětem nesdílí společnou domácnost.

Podmínky, kdy byl na OČR nárok jen u členů společné domácnosti, se již před nějakou dobou změnily.

Nyní je u příbuzných (v přímé linii), nárok na ošetřovné, i když nemají společnou domácnost. Viz paragraf 39, odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Nárok na OČR bez podmínky stejného bydliště, se týká rodičů, dětí, prarodičů, sourozenců, nebo i dalších osob (včetně například i tety/strýce, nebo rodičů manžela/manželky či registrovaného partnera/partnerky.

Pokud byste tedy byla hospitalizována v nemocnici, tak by vaší babičce měli v nemocnici vystavit příslušné potvrzení. Na jeho základě, pak bude vaše maminka „omluvena“ v zaměstnání a bude mít nárok na výplatu ošetřovného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď