Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel.

Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje?

Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti.

Nebo jak to řešit? Kdo se o dítě postará?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana, 11.06.2023 8:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.06.2023 13:28 napsal/a:

Dobrý den,

V případech, kdy vám onemocní dítě, nebo u dětí do 10 roků i v případech, kdy je dítě zdravé, ale nemá se o něj kdo postarat, může být nárok na ošetřovné.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V odkazovaném paragrafu 57, se mluví právě o hospitalizaci v nemocnici:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče),

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče), s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

U ošetřovného to funguje tak, že ošetřují lékař (dětská lékařka, pokud je dítě nemocné, nebo váš ošetřující lékař, pokud se nejste schopná postarat o zdravé dítě z důvodu hospitalizace, apod.), vystaví příslušné potvrzení, pro nárok na OČR.

Na ošetřovné mají nárok pouze zaměstnanci. Pokud je babička stále zaměstnaná (pracovní nebo služební poměr), pak může mít nárok na OČR (ošetřovné na vnučku).

Pokud by ale babička pracovala na dohodu (DPP nebo DPČ), nebo pokud by pracovala jako podnikatel (OSVČ, živnostník), pak na ošetřovné nárok není.

U DPP, DPČ (a v určité formě i u OSVČ), byl nárok na ošetřovné pouze během epidemie COVID. Nyní už ale nárok opět není (pro DPP a DPČ se řeší změna zákona, na ošetřovné budou mít možná nárok od roku 2024).

Na ošetřovné je nárok pouze po dobu 9 kalendářních dní (popř. až 16 kalendářní dní u osamělých rodičů).

Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného vyměřovacího základu, který se vypočítá z hrubé mzdy; do cca 41 tisíc korun hrubého měsíčně je vyměřovací základ 90%). Ošetřovné vychází podobně, jako nemocenské dávky od 15 dne neschopenky.

Na ošetřovné má nárok i babička na vnučku, i když s dítětem nesdílí společnou domácnost.

Podmínky, kdy byl na OČR nárok jen u členů společné domácnosti, se již před nějakou dobou změnily.

Nyní je u příbuzných (v přímé linii), nárok na ošetřovné, i když nemají společnou domácnost. Viz paragraf 39, odstavec 2:

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance.

Nárok na OČR bez podmínky stejného bydliště, se týká rodičů, dětí, prarodičů, sourozenců, nebo i dalších osob (včetně například i tety/strýce, nebo rodičů manžela/manželky či registrovaného partnera/partnerky.

Pokud byste tedy byla hospitalizována v nemocnici, tak by vaší babičce měli v nemocnici vystavit příslušné potvrzení. Na jeho základě, pak bude vaše maminka „omluvena“ v zaměstnání a bude mít nárok na výplatu ošetřovného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď