Přivýdělek při nemocenské (po skončení HPP)

Dobrý den, pokud onemocním týden před koncem pracovního poměru (výpověď ze strany zaměstnance), a  ČSSZ mi bude posílat nemocenské dávky, je možné si k těmto dávkám přivydělat na IČ?

Předem velmi děkuji za odpověď.
S přáním pěkného dne

Dotaz poslal/a: Monika D., 19.06.2023 12:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.6.2023 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud onemocníte týden, před skončením pracovního poměru (začátek neschopenky), tak je nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání.

Pozor jenom na to, že prvních 14 dní, vám platí nemocenskou zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc). A zaměstnavatel vám platí, je v době trvání pracovního poměru.

Při ukončení zaměstnání týden po začátku neschopenky, tedy dostanete náhradu mzdy za první 7 dní (náhrada mzdy je za zameškané směny). Následně týden nebudete dostávat nic. A od 15 dne na neschopence, máte nárok na nemocenské dávky (platí stát, resp. ČSSZ).

Neschopenka (pracovní neschopnost), se váže ke konkrétní činnosti. Váš lékař posuzuje vaši schopnost vykonávat zaměstnání. Pokud toho ze zdravotních důvodů nejste schopna, pak jste v pracovní neschopnosti.

To ale automaticky neznamená, že byste nesměla vykonávat vůbec žádnou výdělečnou činnost. Vždy záleží na konkrétním zdravotním stavu, a omezeních, která z něj vyplývají

Uvedu pouze modelový příklad:

Pokud budete pracovat jako pošťačka a zlomíte si nohu, pak jste v pracovní neschopnosti, protože se zlomenou nohou se jaksi nedají roznášet dopisy. To vám ale nebrání, abyste si našla nějakou brigádu – práci z domu, například nějakou administrativní činnost, která se dá vykonávat i se zlomenou nohou.

Pokud byste ale byla nemocná a měla vysoké teploty, a lékař vám nařídil klidový režim, pak by asi byl problém i s výkonem nějaké nenáročné práce z domu.

Pro možnost výkonu nějaké výdělečné činnosti během pracovní neschopnosti platí několik omezení:

  • Nesmíte vykonávat stejné zaměstnání (ani stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele), jako je to, na jehož základě máte nárok na nemocenskou/neschopenku.
  • Musíte dodržovat povolené vycházky – pokud byste během pracovní neschopnosti vykonávala nějakou výdělečnou činnost mimo domov, pak je to možné pouze v době vycházek (pokud vám ošetřující lékař povolí vycházky)
  • Vykonávaná činnost, musí být v souladu s léčebnými pokyny vašeho lékaře - pokud by vám lékař zakázal fyzicky namáhavou práci, a vy chtěla dělat něco fyzicky náročného, tak by se jednalo o porušení léčebného režimu

Takže pokud to shrnu, během pracovní neschopnosti, můžete provozovat výdělečnou činnost (jinou, než na základě které, jste uznána práce neschopnou). Výdělečnou činností může být zaměstnání, podnikání, nějaká brigáda na dohodu DPP, DPČ, …, atd. Jsou zde ale omezení, vyplývající ze zdravotního stavu.

Pozor také na to, že pokud budete podnikat jako OSVČ po skončení zaměstnání, pak se jedná o vaši hlavní činnost, se vším co s tím souvisí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď