Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská.

Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce?

Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní a sociální pojištění za zbývající dny do konce měsíce září?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Eliška, 19.08.2023 10:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.08.2023 17:57 napsal/a:

Dobrý den,

Zdravotní pojištění, si musíte sama platit ve chvíli, kdy po celý kalendářní měsíc, nejste zaměstnaná v zaměstnání, kde by za vás zdravotní pojištění odváděl zaměstnavatel, nemáte povinnost platit si zdravotní sama jako OSVČ, a ani nespadáte do žádné ze skupin, za které platí zdravotní pojištění stát.

Pokud budete ještě alespoň část měsíce září na rodičovské dovolené (nebo pokud máte v září nárok ještě na rodičovský příspěvek – stačí jedno z toho), pak za vás zdravotní pojištění odvádí stát.

Sama byste si musela zaplatit zdravotní pojištění, pokud byste celý měsíc říjen nebyla zaměstnaná nebo vedená v evidenci na Úřadu práce (nebo nespadala do jiné kategorie státních pojištěnců, jako je například osoba pečující o dítě to 7 roků).

Sociální pojištění si sama platit nemusíte. Buď ho za vás platí zaměstnavatel (nebo si ho platíte sama jako OSVČ), nebo není povinnost platit.

Existuje sice možnost platit dobrovolné důchodové pojištění, ale to u takto krátké doby nemá smysl řešit. Obecně platí, že doba péče o dítě, až případně do jeho 4 roků, se vám započítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

Co se týká Úřadu práce, tak nemáte žádnou povinnost, abyste chodila na Úřad práce, po skončení rodičovské dovolené. Někdy je to ale lepší, s ohledem na zdravotní pojištění a s ohledem na podporu v nezaměstnanosti.

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok i po skončení rodičovské dovolené. Podpora se může vypočítat buď z vašeho příjmu v posledním zaměstnání (záleží i na tom, kdy přesně byl/bude ukončen váš pracovní poměr, jakou formou (výpověď x dohoda), jestli je nárok na odstupné, apod.). Nebo se vypočítá na základě průměrné mzdy v ČR (pak je podpora dosti nízká).

Pro výpočet podpory, může být rozhodující i to, kdy půjdete na Úřad práce. Obecně platí, že by se na ÚP mělo jít do 3 pracovních dní, od ukončení zaměstnání (nebo jiné činnosti). Na podporu, může být nárok i později, může se pak ale lišit výpočet. Na podporu můžete mít nárok i jen za část měsíce.

Je to na vašem zvážení a na aktuální situaci v září. Pokud již budete mít domluvený nástup do zaměstnání, pak asi není potřeba chodit na ÚP. Pokud byste zatím neměla napevno domluvený nástup, pak je asi lepší zajít na Úřad práce. Zase tak moc času, to nezabere, a s ohledem na případnou podporu, je tam lepší jít včas.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď