Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská.

Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce?

Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní a sociální pojištění za zbývající dny do konce měsíce září?

Moc děkuji

Dotaz poslal/a: Eliška, 19.08.2023 10:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.08.2023 17:57 napsal/a:

Dobrý den,

Zdravotní pojištění, si musíte sama platit ve chvíli, kdy po celý kalendářní měsíc, nejste zaměstnaná v zaměstnání, kde by za vás zdravotní pojištění odváděl zaměstnavatel, nemáte povinnost platit si zdravotní sama jako OSVČ, a ani nespadáte do žádné ze skupin, za které platí zdravotní pojištění stát.

Pokud budete ještě alespoň část měsíce září na rodičovské dovolené (nebo pokud máte v září nárok ještě na rodičovský příspěvek – stačí jedno z toho), pak za vás zdravotní pojištění odvádí stát.

Sama byste si musela zaplatit zdravotní pojištění, pokud byste celý měsíc říjen nebyla zaměstnaná nebo vedená v evidenci na Úřadu práce (nebo nespadala do jiné kategorie státních pojištěnců, jako je například osoba pečující o dítě to 7 roků).

Sociální pojištění si sama platit nemusíte. Buď ho za vás platí zaměstnavatel (nebo si ho platíte sama jako OSVČ), nebo není povinnost platit.

Existuje sice možnost platit dobrovolné důchodové pojištění, ale to u takto krátké doby nemá smysl řešit. Obecně platí, že doba péče o dítě, až případně do jeho 4 roků, se vám započítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

Co se týká Úřadu práce, tak nemáte žádnou povinnost, abyste chodila na Úřad práce, po skončení rodičovské dovolené. Někdy je to ale lepší, s ohledem na zdravotní pojištění a s ohledem na podporu v nezaměstnanosti.

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok i po skončení rodičovské dovolené. Podpora se může vypočítat buď z vašeho příjmu v posledním zaměstnání (záleží i na tom, kdy přesně byl/bude ukončen váš pracovní poměr, jakou formou (výpověď x dohoda), jestli je nárok na odstupné, apod.). Nebo se vypočítá na základě průměrné mzdy v ČR (pak je podpora dosti nízká).

Pro výpočet podpory, může být rozhodující i to, kdy půjdete na Úřad práce. Obecně platí, že by se na ÚP mělo jít do 3 pracovních dní, od ukončení zaměstnání (nebo jiné činnosti). Na podporu, může být nárok i později, může se pak ale lišit výpočet. Na podporu můžete mít nárok i jen za část měsíce.

Je to na vašem zvážení a na aktuální situaci v září. Pokud již budete mít domluvený nástup do zaměstnání, pak asi není potřeba chodit na ÚP. Pokud byste zatím neměla napevno domluvený nástup, pak je asi lepší zajít na Úřad práce. Zase tak moc času, to nezabere, a s ohledem na případnou podporu, je tam lepší jít včas.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď