Přivýdělek DPP při PvN

Dobrý den,

manželka je registrová jako uchazeč o zaměstnání na ÚP, pobírá PvN, může mít dohodu DPP nebo DPČ (je domovnice) jako člen samosprávy Sdružení vlastníků byt. jednotek?

Výdělek by činil asi 1900,- Kč měsíčně.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petr M., 21.03.2024 16:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2024 16:26 napsal/a:

Dobrý den,

Během evidence na Úřadu práce, je možné pracovat jenom na dohodu o pracovní činnost (DPČ), nebo v pracovním/služebním poměru. Práce na dohodu DPP je zakázána.

Maximální možný příjem je omezený na jednu polovinu minimální mzdy. Letos je to tedy maximálně 9450 Kč měsíčně (hrubého).

Pokud by manželka začala pracovat na dohodu DPP během evidence na Úřadu práce, tak by to znamenalo automatické vyřazení z evidence (stejně jako pokud by měla příjem vyšší než 9450 Kč/měsíc).

Další věc je ta, že není možný příjem z nějaké brigády a současné pobírání podpory v nezaměstnanosti. Pokud zatím ještě pobírá podporu, tak by začátek jakékoliv práce (bez ohledu na výši příjmu), znamenal automatické přerušení výplaty podpory.

Příjem z nějaké brigády, je tedy možný po skončení podpory. Nebo je nutné počítat s tím, že po zahájení práce dojde k přerušení podpory (pokud by takto pracovala například jenom jeden měsíc, tak by se zase po skončení brigády mohla výplata podpory obnovit).

Začátek jakékoliv práce (bez ohledu na výši příjmu), je nutné na ÚP hlásit nejpozději v den zahájení takové práce. A následně se pravidelně každý měsíc dokládá výše příjmu.

Pokud by nebyl oznámen začátek nějaké práce, během evidence na ÚP, tak to má za následek sankční vyřazení z evidence ÚP.

Vzhledem k udávané výši očekávaného příjmu, se tedy asi vyplatí se zahájením práce počkat, až po skončení podpory. A bude nutné si domluvit, aby to byla dohoda o pracovní činnosti (DPČ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti – placení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, už půl roku nejsem vedena na Úřadu práce a ani zaměstnaná. Platím si ale sama sociální pojištění i zdravotní. Pokud se vrátím na UP budu mít nárok na podporu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Přihlášení na Úřad práce – 2 dny v novém zaměstnání

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat: 31. 1. 2024 jsem ukončila pracovní poměr a nastoupila na jiné místo. V této práci ale zůstat nemohu a chci se hlásit na úřad práce. Když s sebou budu mít výpověď z pracovního poměru, který skončil 31. 1. 2024 bude to stačit? V nové práci jsem byla jen 2 dny. […]

Zobrazit odpověď