2 zaměstnání na HPP a výpočet mateřské podpory (PPM)

Dobrý den,

ráda bych se informovala, jak je to v případě dvou pracovních poměrů úvazku 0.5 a vyplácení mateřské podpory.

Obě práce na dobu neurčitou, žádosti oběma zaměstnavatelům předány.

Budou mi nyní vypláceny měsíčně dvě mateřské nebo na ČSSZ nějakým způsobem vypočítají částku a zasílají pouze jednu?

Předem děkuji ta odpověď.

Dotaz poslal/a: Iveta, 18.01.2021 14:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.01.2021 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) můžete vždy dostávat pouze jednou. Takže to určitě nebude tak, že byste PPM dostávala 2x.

Viz paragraf 14, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Pokud ale u obou zaměstnání na HPP, které máte, splňujete příslušné podmínky pro nárok na PPM, pak se výpočet této dávky bude odvíjet na základě příjmů z obou zaměstnání (resp. na základě vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

Základním předpokladem, aby se mateřská mohla počítat na základě příjmů z obou (více) zaměstnání je to, že ve všech těchto zaměstnáních splňujete podmínky účasti na nemocenském pojištění. A to minimálně 270 kalendářních dní, za poslední 2 roky.

V případě souběhu více zaměstnání, musí být tyto podmínky splněny pro každé zaměstnání samostatně, a započítává se jen doba, kdy druhé zaměstnání bylo vykonáváno souběžně s tím prvním.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud je tato splněno, pak se pro každé zaměstnání stanoví příslušný vyměřovací základ. A mateřská (PPM), se pak vypočítá, na základě součtu těchto vyměřovacích základů (na tento součet se uplatní redukční pravidla a další postupy výpočtu PPM).

§ 20

(1) Vznikne-li v případě souběhu více pojištění u pojištěnce, který splňuje podmínky nároku na výplatu téže dávky, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, z více pojištění (§ 14 odst. 2 věta druhá), nárok na výplatu této dávky 

a) od stejného dne, stanoví se nejprve denní vyměřovací základ z každé pojištěné činnosti, z níž pojištěnec uplatnil nárok na výplatu dávky, podle § 18 a 19 a za denní vyměřovací základ pro stanovení dávky se považuje úhrn těchto denních vyměřovacích základů,

Takže to tedy není tak že byste dostávala mateřskou (PPM) dvakrát, nebo v dvojnásobné výši (než na jakou by vám vznikl nárok z jednoho zaměstnání). Výpočet PPM ale bude vycházet z příjmů (vyměřovacího základu) v obou zaměstnáních, a výsledná mateřská bude vyšší, než jaká by byla od jednoho zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď