Podpora v nezaměstnanosti a autorské honoráře

Dobrý den,

chci ukončit pracovní poměr kvůli stěhování ke starším rodičům, kteří budou potřebovat pomoc, a zároveň si zažádat o podporu v nez. Jde o to, že příležitostně publikuji za honorář a mám s redakcí uzavřenou dohodu o pracovní činnosti.

Honoráře jsou nepravidelné v řádu několika stovek za dva tři měsíce. Může mi být z toho důvodu podpora v nezaměstnanosti zamítnuta?

Dotaz poslal/a: Lenka T., 24.01.2016 15:43
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 11:13 napsal/a:

Dobrý den,

Ve Vašem případě bude záležet, jak to vlastně přesně máte s těmi autorskými honoráři. Pokud by se jednalo skutečně o autorský honorář vyplácený na základě autorského zákona (tedy ne na základě dohody o pracovní činnosti), pak se domnívám, že by toto nemělo mít vliv na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud se ale jedná o příjem na základě dohody o pracovní činnosti, pak už to vliv má. Dle příslušného zákona (viz. Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb.), pokud provádíte nějakou pracovní činnost na základě DPP nebo DPČ v tzv. „nekolidujícím“ zaměstnání, a měsíční příjem nepřesáhne polovinu minimální mzdy, tak můžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání.

Současně ale, pokud provádíte činnost na základě DPP nebo DPČ, tak bez ohledu jestli je Váš příjem nízký nebo vysoký, automaticky přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tedy můžete sice být zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání, úřad vám bude pomáhat s nalezením zaměstnání, ale na podporu v nezaměstnanosti nárok mít nebudete.

Ještě poměrně nedávno bylo možné při pobírání podpory v nezaměstnanosti mít i nějaký menší příjem, od loňského roku je ale taková možnost zrušena, a ten, kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti tak aktuálně nemá možnost nějakého „legálního“ přivýdělku.

Jak již bylo uvedeno v úvodu, záleží tedy, jak to vlastně je. Mám za to, že na autorský honorář máte nárok i bez toho že byste měla uzavřenou jakoukoliv smlouvu s redakcí.

Vzhledem k tomu, že různí úředníci ale někdy vykládají předpisy různým způsobem, nejjistější budete mít, když si to ověříte přímo na příslušném Úřadu práce, abyste se vyhnula případným problémům.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 33 letech u jednoho zaměstnavatele jsem po těžce prodělaném covidu dala výpověď (dohodou 31. 3. 2023). Od 27. 3. 2023 do 9. 4. 2024 jsem pobírala nemocenské dávky. Od 10. 4. 2024 jsem v evidenci na ÚP, kde mi bylo 29. 4. 2024 sděleno, že nesplňuji podmínky pro výpočet […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, od roku 2017 jsem střídavě na MD/RD postupně se třemi dětmi. V červnu 2024 mi konči RD a zřejmě ukončím pracovní poměr, protože nemám hlídání pro syna. Plánuji se přihlásit na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Otázka je, z čeho mi bude podpora vypočtena? Je možnost, že se bude počítat […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď