Práce v Rakousku

Dobrý den,

od roku 2014 jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a byl mi ukončen v roce 2015.

Jsem doma se synem. Bydlíme v Chlumu u Třeboně 8km od Rakouska, kde mi byla nabídnuta práce na 3 hodiny denně/15Euro brutto na hodinu.

Nevím ale, jestli se můj poměr nepromítne na současné rodičovské, chceme jistě druhé dítě a zda se nepromítne i zde na výši jak budoucí mateřské či rodičovské.

Díky

Dotaz poslal/a: Petra, 09.12.2016 18:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na současnou rodičovskou nebude mít ona práce v Rakousku žádný vliv. Výše rodičovského příspěvku (ta celková), je vždy stejná, a to 220000 Kč. To je stejná suma pro všechny, bez ohledu na to jestli jste před porodem pracovala, jaké byly vaše příjmy, apod.

Jediné, co se u rodičovského příspěvku liší, je to, kolik dostáváte každý měsíc – tedy měsíční platba. Výši a tím i délku vyplácení RP je možné zvolit, pokud je možné alespoň jednomu z rodičů k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Podstatné je to „k datu narození“. Pozdější příjem z práce během rodičovské už na možnost volby nemá vliv.

Tedy to, že budete během rodičovské pracovat, nebude mít na výplatu rodičovského příspěvku žádný vliv. Možnost pracovat během rodičovské není nijak omezena. Můžete „normálně“ chodit do zaměstnání, a přitom máte stále nárok na rodičovský příspěvek.

Je zde pouze jedna podmínka, a to že dítě, na které je pobírán rodičovský příspěvek, nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny, pokud mu je méně než 2 roky. Pokud je mu ale již více než dva roky, pak už není ani toto omezení.

Co se týká nároku na PPM na druhé dítě. Obecně na PPM (mateřskou) máte nárok, pokud se účastníte nemocenského pojištění. Tedy jste zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění sama.

Pokud budete pracovat jenom v zahraničí, tak nejste v ČR účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM by vám na základě této práce v Rakousku nárok nevznikal. Mohla byste ale případně mít nárok na obdobnou dávku v Rakousku.

Na rodičovský příspěvek byste již nárok měla. Pokud byste nepracovala v ČR, neměla byste možnost volby výše/délky, pouze pokud by se doložil příjem vašeho muže, pak by to možné být mělo.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď