Čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

můj 1. dotaz se týká výpočtu částky za řádnou dovolenou čerpanou po skočení mateřské dovolené.

Můj případ: Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 4. února 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Mateřské dovolené předcházela nemocenská (od 2. prosince 2015 do 3. února 2016). 17. srpna 2016 mi skončila mateřská dovolená. Zaměstnavatele jsem požádala o vyčerpání řádné dovolené. Zbývá mi 5 dní za rok 2015 a nárok za 2016 (zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů). Zároveň 1. září 2016 nastupuji na rodičovskou dovolenou. Z čeho se prosím bude počítat částka za řádnou dovolenou?

2. dotaz: Období čerpání rodičovského příspěvku se může překrývat s obdobím čerpání řádné dovolené, je to tak prosím?

Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem

Jitka V.

Dotaz poslal/a: Jitka V., 15.09.2016 10:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 02.10.2016 06:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na řádnou dovolenou po skončení mateřské a její výše: Nárok na vyčerpání řádné dovolené pochopitelně máte. Tedy po skončení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou a následně pak zahájíte rodičovskou dovolenou.

Co se týká peněz, tedy toho co by Vám měl zaměstnavatel zaplatit za zmíněných 5 dní řádné dovolené, tak výše se bude odvíjet od mzdy, kterou jste měla v průběhu zaměstnání. Během nemocenské jste pobírala nemocenské dávky, během mateřské pak peněžitou pomoc v mateřství. Tyto peníze se pro výpočet nijak nezohledňují (jak nemocenská tak i PPM je hrazena státem v rámci nemocenského pojištění a se mzdou od zaměstnavatele nijak nesouvisí).

Výše „mzdy“ za dobu kdy budete čerpat řádnou dovolenou, bude tedy navázána na váš příjem v době, kdy jste ještě aktivně pracovala.

Musíte pouze svému zaměstnavateli oznámit, od jakého data budete čerpat řádnou dovolenou a k jakému datu budete zahajovat rodičovskou dovolenou. Se zbytkem si určitě poradí vaše mzdová účetní.

Co se týká rodičovského příspěvku - zde platí, že u rodičovského příspěvku musí být splněna podmínka zajištění řádné celodenní péče o dítě. Jinak ale nezáleží na tom, jestli pracujete, jste doma s dítětem nebo čerpáte dovolenou. Možnost pracovat nebo vykonávat jakoukoliv jinou činnost není u rodičovského příspěvku nijak omezena. Můžete tedy čerpat řádnou dovolenou a současně mít i rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě nezávislé věci. Pokud například budete čerpat rodičovský příspěvek po dobu 3 let, a nyní si vezmete dovolenou a současně budete mít RP, pak vám rodičovský příspěvek skončí o týden dřív než rodičovská dovolená.

Většina žen to tedy řeší obvykle tak, že nejprve čerpají mateřskou dovolenou, pak řádnou dovolenou a až po té rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď