Čerpání řádné dovolené po skončení mateřské dovolené

Dobrý den,

můj 1. dotaz se týká výpočtu částky za řádnou dovolenou čerpanou po skočení mateřské dovolené.

Můj případ: Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. 4. února 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Mateřské dovolené předcházela nemocenská (od 2. prosince 2015 do 3. února 2016). 17. srpna 2016 mi skončila mateřská dovolená. Zaměstnavatele jsem požádala o vyčerpání řádné dovolené. Zbývá mi 5 dní za rok 2015 a nárok za 2016 (zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů). Zároveň 1. září 2016 nastupuji na rodičovskou dovolenou. Z čeho se prosím bude počítat částka za řádnou dovolenou?

2. dotaz: Období čerpání rodičovského příspěvku se může překrývat s obdobím čerpání řádné dovolené, je to tak prosím?

Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem

Jitka V.

Dotaz poslal/a: Jitka V., 15.09.2016 10:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 02.10.2016 06:17 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na řádnou dovolenou po skončení mateřské a její výše: Nárok na vyčerpání řádné dovolené pochopitelně máte. Tedy po skončení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou a následně pak zahájíte rodičovskou dovolenou.

Co se týká peněz, tedy toho co by Vám měl zaměstnavatel zaplatit za zmíněných 5 dní řádné dovolené, tak výše se bude odvíjet od mzdy, kterou jste měla v průběhu zaměstnání. Během nemocenské jste pobírala nemocenské dávky, během mateřské pak peněžitou pomoc v mateřství. Tyto peníze se pro výpočet nijak nezohledňují (jak nemocenská tak i PPM je hrazena státem v rámci nemocenského pojištění a se mzdou od zaměstnavatele nijak nesouvisí).

Výše „mzdy“ za dobu kdy budete čerpat řádnou dovolenou, bude tedy navázána na váš příjem v době, kdy jste ještě aktivně pracovala.

Musíte pouze svému zaměstnavateli oznámit, od jakého data budete čerpat řádnou dovolenou a k jakému datu budete zahajovat rodičovskou dovolenou. Se zbytkem si určitě poradí vaše mzdová účetní.

Co se týká rodičovského příspěvku - zde platí, že u rodičovského příspěvku musí být splněna podmínka zajištění řádné celodenní péče o dítě. Jinak ale nezáleží na tom, jestli pracujete, jste doma s dítětem nebo čerpáte dovolenou. Možnost pracovat nebo vykonávat jakoukoliv jinou činnost není u rodičovského příspěvku nijak omezena. Můžete tedy čerpat řádnou dovolenou a současně mít i rodičovský příspěvek.

Pozor jen na to, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě nezávislé věci. Pokud například budete čerpat rodičovský příspěvek po dobu 3 let, a nyní si vezmete dovolenou a současně budete mít RP, pak vám rodičovský příspěvek skončí o týden dřív než rodičovská dovolená.

Většina žen to tedy řeší obvykle tak, že nejprve čerpají mateřskou dovolenou, pak řádnou dovolenou a až po té rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď