Nárok na mateřskou při ukončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den,

od dubna 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP.

V listopadu 2016 jsem nastoupila na neschopenku s tím, že jsem těhotná. Termín mam 25.7.

Teď v dubnu 2017 mi skončila smlouva. Před prací jsem byla na rodičáku, ten mi skončil v srpnu 2016, mám nárok na mateřskou?

Předem děkuju za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda G., 23.05.2017 09:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu mateřská dovolená pochopitelně nemáte, protože jste aktuálně nezaměstnaná. Ovšem nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je něco trochu jiného.

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podstatné podmínky. Tou první je to, že v době zahájení PPM (termín zahájení PPM si určujete sama a musí spadat do časového období 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Vzhledem k tomu, že jste nyní byla zaměstnána jeden rok (to, že jste byla část doby v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí, podstatná je doba od zahájení do ukončení pracovního poměru), tak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ (PPM), je pak to, že v době zahájení čerpání této dávky musíte být buď zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ve vašem případě tedy od konce dubna (resp., od data ke kterému zanikl váš pracovní poměr), běží tato lhůta 180 dní.

Vzhledem k udávanému termínu porodu, byste tedy určitě měla být v době zahájení PPM ještě v ochranné lhůtě a tak byste měla mít nárok na PPM.

Výše „mateřské“ (PPM) se pak bude odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání. To, že nyní dostáváte nemocenské dávky, a jejich výše, nemá na výpočet PPM žádný vliv. Výše PPM se odvíjí od vaší hrubé mzdy v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď