Nárok na mateřskou při ukončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den,

od dubna 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP.

V listopadu 2016 jsem nastoupila na neschopenku s tím, že jsem těhotná. Termín mam 25.7.

Teď v dubnu 2017 mi skončila smlouva. Před prací jsem byla na rodičáku, ten mi skončil v srpnu 2016, mám nárok na mateřskou?

Předem děkuju za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda G., 23.05.2017 09:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 17:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu mateřská dovolená pochopitelně nemáte, protože jste aktuálně nezaměstnaná. Ovšem nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je něco trochu jiného.

Pro nárok na PPM musí být splněny dvě podstatné podmínky. Tou první je to, že v době zahájení PPM (termín zahájení PPM si určujete sama a musí spadat do časového období 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Vzhledem k tomu, že jste nyní byla zaměstnána jeden rok (to, že jste byla část doby v pracovní neschopnosti, ničemu nevadí, podstatná je doba od zahájení do ukončení pracovního poměru), tak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ (PPM), je pak to, že v době zahájení čerpání této dávky musíte být buď zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Ve vašem případě tedy od konce dubna (resp., od data ke kterému zanikl váš pracovní poměr), běží tato lhůta 180 dní.

Vzhledem k udávanému termínu porodu, byste tedy určitě měla být v době zahájení PPM ještě v ochranné lhůtě a tak byste měla mít nárok na PPM.

Výše „mateřské“ (PPM) se pak bude odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání. To, že nyní dostáváte nemocenské dávky, a jejich výše, nemá na výpočet PPM žádný vliv. Výše PPM se odvíjí od vaší hrubé mzdy v posledním zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď